14 °C

Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na 'ihanet' cevabı

Kılıçdaroğlu'nun Bahçeli'ye başkanlık sistemi konusunda yaptığı 'ihanet' eleştirisini yorumlayan Başbakan Yıldırım, "Halkın iradesine başvurmak ihanet değildir" dedi.

Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na 'ihanet' cevabı

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına ilişkin, "Anamuhalefet partisi genel başkanına hiç yakışmıyor. Halkın iradesine başvurmak, halkın kararına gitmek 'ihanet' diye nitelendirilemez." dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara'da cuma namazını kılarak, cami çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin anayasa değişiklik teklifine 'evet' oyu vereceğini açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'evet' oyunu 'ihanet' olarak değerlendirmesi sorulan Başbakan Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli'ye 'İhanet ediyorsun' mu demek istedi? Neye ihanet ediyor Sayın Bahçeli? O halde biz de ihanet ediyoruz; çünkü Sayın Bahçeli ile beraber iki parti olarak bu değişikliği yaptık. Fevkalade çirkin, yakışıksız bir ifadedir. Ana muhalefet partisi genel başkanına hiç yakışmıyor" ifadesin kullandı.

'İstikrar sürsün diye değişiklik yapıyoruz'

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Halkın iradesine başvurmak, halkın kararına gitmek ihanet diye nitelendirilemez. İhaneti kimin yaptığını görmek için 15 Temmuz'a gitmek lazım. İhaneti kimin yaptığını görmek için seçilmiş hükümetleri, çeşitli ayak oyunlarıyla devirmeye çalışan eski alışkanlıkları tekrar eden odaklara gitmek lazım. Onun ötesinde biz, gayet iyi niyetle ülkemizde istikrar sürsün, büyüme devam etsin diye bir anayasa değişikliği getiriyoruz MHP ile beraber" 

'Dedikoduyla amel olmaz'

Başbakan Yıldırım, "MHP'de bazı isimler 'hayır' oyu vereceğini açıkladı, istifalar da var. Sizin AK Parti içinden de firelerin yaşanacağına dair bir endişeniz var mı?" sorusu üzerine, "Dedikoduyla amel olmaz. Bizim abdestimiz tam namazımızdan da şüphemiz olmaz. Bizim grubumuz 316 imza vermiştir. 316 imzanın anlamı, 'Biz 316 AK Parti milletvekili olarak bu getirdiğimiz değişikliğin arkasındayız, evet oyunu vereceğiz.' demektir. Bunun dışında ortaya atılan dedikodular, laflar tamamen değersizdir, hiçbir anlam ifade etmez." ifadelerini kullandı.

Irak ziyaretinde DEAŞ ile mücadele konuşulacak

"Irak yönetiminden, PKK'nın Sincar'dan çekileceğine yönelik açıklama yapıldı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Başika konusunda nasıl anlaştınız, nasıl bir formül üzerinde duruyorsunuz?" sorusu üzerine Yıldırım, şöyle konuştu:

"Irak ile son iki buçuk senedir maalesef ilişkilerimiz pek istediğimiz düzeyde gelişmedi. Bunun sebebi, bölgede yaşanan istikrarsızlık, kargaşa diye düşünüyoruz. 'Dostlukları artırma, düşmanlıkları azaltma' politikamızın gereği olarak birer birer komşularımızla ilişkilerimizi tekrar yoluna koyuyoruz ve geliştiriyoruz. Bu bağlamda Irak ziyaretimiz de esas itibariyle Türkiye ve Irak arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini daha da pekiştirmek. Ekonomik konularda önceki yıllardan kaynaklı kayıpları telafi etmek, iş birliğini daha da artırmak, karşılıklı yatırımlar, ticareti geliştirmek ve her iki ülkenin toprak bütünlüğüne saygı esasında yıllardan beri ülkemizin, milletimizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün Irak topraklarından Türkiye'ye saldırılarının önüne geçme konularını görüşeceğiz. DEAŞ ile mücadeleyi konuşacağız."

Yıldırım, Başika'da bulunan Türk askerlerinin, Türkiye'nin oradaki varlığının asla Irak'ın egemenliğine yönelik bir durum olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Askerimiz, bölgede bulunan koalisyon güçleriyle beraber Musul başta olmak üzere, değişik bölgelerdeki DEAŞ ile mücadele için orada Irak birliklerine, Irak'taki milislere eğitim vermektedir, terörle mücadelede destek vermektedir. Bu konuları da yine bu ziyarette konuşacağız. Ama asıl itibariyle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için bakanlar karşılıklı konuşacaklar, yeni iş birliği imkanları değerlendirilecek, karşılıklı yatırım ve ticaretin artması konusuna öncelik verilecek. Yani anlaştığımız, birlikteliğimizin olduğu konuları daha fazla ön plana çıkarmak, ayrılıkları görüşmek, konuşmak suretiyle iyi komşuluk ilişkileriyle çözmek. Çünkü Irak, Suriye, Rusya, İran bizim komşularımız. Komşularımızla iyi geçinmemiz bizim geleneksel anlayışımıza da çok uygun bir şey. Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi 'Yurtta sulh, cihanda sulh.' Bu esasla, hareketle barışın, kardeşliğin sağlanması sadece Türkiye'nin ilerlemesi, refahı için değil aynı zamanda bölge ülkelerindeki karışıklıkların sona ermesi, terörün verdiği zararların ortadan kaldırılmasına büyük fayda sağlayacak."

'Zevzeklik yapmışlar'

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı, suikastla öldürülen eski Başbakan Nihat Erim'in fotoğrafıyla, bir mesaj mı vermek istediği konusunda başlayan tartışmanın sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, "Duydum. Nereden aklına gelmiş gider ayak? Sormak lazım kendisine. Ben de bir alaka kuramadım. Zevzeklik yapmışlar" diye yanıt verdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap