8 °C

Yıllık eğitim harcaması 4,5 kat arttı

Eğitim- Sen, 2002'de bir öğrenci velisinin yaptığı eğitim harcamasının ortalama 720 lira iken, AKP döneminde ortalama 3 bin 131 TL'ye yükseldiğini savundu.

Yıllık eğitim harcaması 4,5 kat arttı

ANKARA- KESK'e bağlı Eğitim Sen'den yapılan açıklamada 2002-2003 eğitim-öğretim yılında bir öğrenci velisinin yaptığı eğitim harcaması ortalama 720 TL iken, AK Parti iktidarı döneminde bu rakamın ortalama 3 bin 131 TL'ye yükseldiği savunuldu.

Yazılı açıklamada, 2010-2011 eğitim öğretim yılında öğrenci velilerinin yapacağı ortalama eğitim harcamaları araştırmasına göre "okulların açılmasına günler kala velileri acı bir telaşın sardığı" belirtildi.

Açıklamada, eğitim alanına ilişkin 40 kalem ürün üzerinden hesaplama yapıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Öğrenci velileri, her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi 2010-2011 eğitim-öğretim yılında da çocuklarının daha iyi eğitim alması için ekonomik fedakarlık yapacak, ilköğretimde çocuğu olan her veli, yıl boyunca ortalama 3 bin 131 TL harcama yapmak zorunda kalacaktır. Anayasanın 42. maddesinde 'ilköğretimde eğitim parasızdır' ifadesi yer almasına rağmen bir ilköğretim öğrenci velisinin bir yılda ortalama 3 bin 131 TL eğitim harcaması yapacak olması büyük bir çelişki olarak karşımıza çıkmaktadır."

Açıklamada, kayıt parasının bazı yerlerde 300 TL'ye yaklaştığı, bazı yerlerde ise bunun çok üzerinde rakamların söz konusu olduğu iddia edilerek, öğrenci velilerinin 8 ay boyunca da servis ücreti ödediği hatırlatıldı. Lise öğrencilerinin giyim ve ulaşım masraflarının bu rakamı daha da artırdığı kaydedilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi:

"Krizle birlikte emekçi ailelerin yaşadığı yoksulluğun daha da derinleşmesi milyonlarca öğrenci velisini eğitim harcamalarını karşılayamayacak hale getirmiştir. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında bir öğrenci velisinin yaptığı eğitim harcaması ortalama 720 TL iken aradan geçen 8 yıllık AKP iktidarı döneminde bu rakam ortalama 3 bin 131 TL'ye yükselmiş, başka bir ifadeyle velilerin cebinden yapılan eğitim harcamaları son 8 yıl içinde yaklaşık 4,5 kat artmıştır."

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.