10 °C

Yoğun kar yağışı ulaşımı aksatıyor

Meteoroloji, Marmara Bölgesi ve çevresi için yoğun kar yağışı uyarısında bulunurken, Balıkesir-İzmir ile Afyonkarahisar-Kütahya karayollarında ulaşım sağlanamıyor

Yoğun kar yağışı ulaşımı aksatıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan duyuruda, gece yarısından itibaren Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova'nın yüksek kesimleri, Düzce, Kütahya ve Eskişehir ile Manisa'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları görülecek.

Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayları yaşanabileceği için dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Marmara'nın batısında fırtına

Öte yandan, gece saatlerinden itibaren Çanakkale başta olmak üzere İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'in kuzey ve batı çevrelerinde rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Perşembe günü gece saatlerinden sonra etkisini yitireceği öngörülen fırtınanın meydana getirebileceği ulaşımda aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması, kar yağışıyla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

İstanbul'da kar yağışı etkisini artıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre de, İstanbul Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre, kentte kar yağışı etkisini arttırarak devam edecek.  Yağış süresince rüzgarın da yer yer fırtına şeklinde olacağı (75 km/s) tahmin ediliyor.Kar yağışının 1 Ocak Perşembe günü yağmura dönüşmesi bekleniyor.

İstanbul'da gün boyu Anadolu yakasında daha etkili olan kar yağışı olumsuzluklara neden olmadı. TEM Kemerburgaz mevkisinde akşam saatlerinde bir aracın yanması nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, 1605 personel, 820 araçla ana arter ve meydanlarda tuzlama yaptı. Çalışmalar kapsamında sabah saatlerinden itibaren buzlanmaya karşı 1324 ton tuz kullanıldı.

Uzmanlar olumsuz hava koşulları sebebiyle vatandaşların sorun yaşamamaları için araçlarına kış lastiklerini taktırmaları konusunda uyardı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda alınan önlemleri artırdı. Bu kapsamda sefere hazırlanan uçaklara, apronda bulunan de-icing araçları vasıtasıyla buz çözücü solüsyonlar uygulanıyor. Bu işlemlerle uçakların kanat, motor, kuyruk ve gövdesinin buzlanmaya karşı korunması amaçlanıyor.

Kar yağışına rağmen havalimanındaki apron trafiğinde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Balıkesir'de ulaşım aksıyor

Balıkesir'de öğlen başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı, ulaşımda aksamalara yol açtı.

İstanbul'u Ege bölgesine bağlayan Balıkesir-İzmir karayolunda yağış nedeniyle ulaşım durdu. Ekipler, Çanakçı mevkisinde yolu açmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Yolda kalan sürücüler ise çalışmaların tamamlanmasını bekliyor.

Bu arada, Balıkesir'i Bigadiç ve Sındırgı ilçelerine bağlayan yolun Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi yakınındaki bölümünde trafik kontrollü ve güçlükle sağlanıyor.

Afyonkarahisar-Kütahya karayolu ulaşıma kapandı

Afyonkarahisar-Kütahya karayolunda da yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Yoğun kar yağışı, Afyonkarahisar ile Kütahya arasındaki karayolunun bazı kesimlerinde etkili oluyor. Bu nedenle kapanan yolun yeniden trafiğe açılması için görevliler tarafından çalışma başlatıldı.

Yolun, Afyonkarahisar merkeze bağlı Anıtkaya beldesi kesiminde araçları durduran polis ekipleri, sürücülerine geçiş izni vermiyor. Sürücü ve yolcular da yolun açılmasını bekliyor.

Yağış nedeniyle yolda çok sayıda hasarlı kaza yaşandığı öğrenildi.

Çanakkale'de kar yağışı

Çanakkale'de, gece başlayan ve sabah hızını artıran kar yağışı, karayolu ulaşımında aksamalara neden oluyor.

Özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili olan yağış nedeniyle kayganlaşan yollar, sürücülere zor anlar yaşatıyor. Şehir içi ve şehirler arası yollarda çok sayıda hasarlı kaza yaşanırken polis ekipleri sürücüleri dikkatli gitmeleri konusunda uyarıyor.

Çanakkale-Bursa karayolunun Suluca köyü mevkisindeki rampada ise ulaşım, buzlanma nedeniyle kontrollü sağlanıyor. Bu mevkide yolun kayganlaşması yüzünden bariyerlere çarpan araçlar, çekicilerle kaldırıldı.

Kent merkezindeki bazı cadde ve sokaklar ise yoğun yağıştan ulaşıma kapandı. Belediye ekipleri, bu yolları açmak için çalışma başlattı.

Öte yandan, kar ve buzlanma nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapatılan Manisa-İzmir karayolu, Sabuncubeli bölgesinde Karayolları Bölge Müdürlüğü ekiplerince kar temizleme ve tuzlama çalışmasının ardından kontrollü olarak yeniden trafiğe açıldı.

Kayan tır ulaşımı aksattı

Kentte etkisini sürdüren kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Kastamonu-İnebolu karayolunun Çuha Doruğu Geçidinde ulaşım zaman zaman aksadı.

Kastamonu yönüne gitmekte olan bir tırın kayması sonucu ise yol tamamen kapandı, uzun araç kuyrukları oluştu. Yaklaşık bir saat boyunca trafik akışı sağlanamayan yol, tırın Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yardımıyla kurtarılmasının ardından ulaşıma açıldı.

Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı yolda ekiplerin kar mücadelesi sürüyor.

Bursa-Ankara karayolu 2 saat ulaşıma kapandı

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Bursa-Ankara karayolunda, bir tırın kayması nedeniyle tek yönlü olarak yaklaşık iki saat ulaşım sağlanamadı.

Karayolunun Ankara'ya gidiş yönünde, İnegöl ilçesi Mezitler mevkisinde bir tır, yoğun kar yağışı nedeniyle yoldan çıktı. Bu nedenle yolun söz konusu istikametinde ulaşım durdu.

Yaklaşık iki saat kapalı kalan yol, tırın çekiciyle bulunduğu yerden kaldırılmasının ardından yeniden ulaşıma açıldı.

Çalışmalar sırasında 4 kilometreye yakın araç kuyruğu oluştu.

Düzce'de ulaşımda aksama

Düzce'de de kar yağışı kent merkezinde ve yüksek kesimlerde etkili olurken, D-100 karayolu Bolu Dağı kesiminde sürücüler zor anlar yaşıyor. 

Karayolları ekipleri D- 655 Düzce-Zonguldak Batı Karadeniz Bağlantı yolu ve Bolu Dağı geçişlerinde küreme ve tuzlama çalışması yapıyor. 

Yüksek kesimlere çıkan sürücülerin zincir takmak zorunda kaldığı görülürken, trafik ekipleri sürücüleri dikkatli seyretmeleri konusunda uyarıyor. 

Öte yandan, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, merkeze bağlı köylere ulaşımı sağlayan güzergahlarda kış lastiği uygulaması yaparak, sürücüleri uyardı. 

Düzce Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise kent merkezinde karla mücadele çalışmaları kapsamında "Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Karla Mücadele Kriz Masası" kurulduğu bildirildi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.