11 °C

Yunanistan'la basın-sağlık-spor işbirliği

İki ülke basılı materyal ve bilgi değişimini teşvik etmek amacıyla gazeteler, haber ajansları ve diğer bilgi servisleri arasındaki işbirliğini destekleyecek, sporda şiddet ve dopingle işbirliği içerinde mücadele edecek.

Yunanistan'la basın-sağlık-spor işbirliği

ANKARA - Türkiye ile Yunanistan arasında sağlık, spor ve basın alanlarını kapsayan 3 farklı uluslararası işbirliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı.

İstanbul'da 4 Mart'ta imzalanan basın alanındaki anlaşmayla taraflar, personel değişimini teşvik edecek, basılı materyal ve bilgi değişimini desteklemek amacıyla gazeteler, haber ajansları ve diğer bilgi servisleri arasındaki işbirliğini artıracak, uydu, kablolu yayın gibi modern iletişim araçlarını kullanacak ve görsel, işitsel ve basılı materyal değişimi yapacak.

Taraflar yıllık Stratejik İletişim Planları hazırlayacak ve bir Stratejik İletişim Komitesi kuracak. Birbirinin mevcut ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel hayatlarını daha yakından tanımayı ve gazetecilik faaliyetleri hakkında görüş alışverişini sağlamak amacıyla her yıl basın ve medya dünyasından temsilcilerin karşılıklı ziyaretleri teşvik edilecek. Ortak seminer, panel ve benzeri organizasyonlar düzenlenecek.

İki ülke arasında spor alanında imzalanan Spor İşbirliği Protokolü'ne göre, iki ülke spor alanındaki ilişkileri mümkün olan en üst seviyeye çıkartmak konusunda mutabık oldu. Dopingle ve stadyumlarda şiddetle mücadele edecek olan taraflar, spor turizmi etkinliklerini ve ulusal federasyonlar arasındaki işbirliği ve değişimleri teşvik edecek.

Sağlık alanında imzalanan diğer bir anlaşmayla da iki ülke şu alanlarda bilimsel çalışmalarda bulunacak:

"Sağlık sistemi performans sistemi, performansa dayalı ödeme sistemi, dışarıdan hizmet alım metotları, sağlık sistem idaresi/izlemenin değerlendirilmesi, sağlık hizmeti finansmanı/sürdürülebilirlik, sağlığın sosyal belirleyicileri, sağlık meslekleri ve ilgili mesleklerin düzenlenmesi."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap