7 °C

Zamanlama dikkat çekici

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Hatay Reyhanlı'daki patlamaların zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek, "Bunların olması bir tesadüf değil" dedi.

Zamanlama dikkat çekici

BERLİN - Almanya'ya resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı'da meydana gelen patlamalara ilişkin açıklamada bulundu.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Muammer Güler'in gerekli açıklamaları yaptığını, kendisinin de konuyu yakından takip ettiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Böyle bir kritik geçiş sürecinde Suriye içindeki gelişmeler bağlamında, birçok provokasyon ve tahrik söz konusu olabilir. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve vatandaşlarımızın huzuru ve istikrarı her şeyden önce gelir. Bu konuda bütün vatandaşlarımızı bu tür tahriklere karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Tabii olay bütün boyutlarıyla derinlemesine incelenecektir."

Türkiye'nin güçlü bir emniyet altyapısına sahip, bu konuda birçok sınavdan geçmiş bir ülke olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Kim ne gerekçeyle olursa olsun dışardaki herhangi bir kaosu Türkiye'ye yansıtmak isterse bunun karşılığını görür" diye konuştu.

Bu tür provokasyonlara karşı dikkatli ve hazır olunması gerektiğini yineleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Çözüm süreci bağlamında terör kayıplarının yaşanmadığı bir yaz, bir yıl geçiriyoruz. Muhtemeldir ki Türkiye'nin bu huzuruna sabote etmek isteyen çevreler çıkabilir. Suriye başta olmak üzere birçok konu istismar edilebilir. Ama hiçbir güç Türkiye'nin iç huzurunu bozmaya muktedir olamayacaktır."

"Zamanlama dikkat çekicidir" diyen Davutoğlu, patlamaların tam Suriye'de geçiş süreciyle ilgili önemli kararların ve diplomatik temasların yoğunlaştığı bir dönemde yaşandığına işaret etti.

Davutoğlu, "Bütün dünyada Suriye konusunda bir ivme, çözüm konusunda bir ivme oluştuğu bir dönemde ve bu ivme sonucunda Suriye halkının istek ve iradelerinin hayata yansıma işaretlerinin görüldüğü bir dönemde bunların olması bir tesadüf değil" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç: Çok üzücü bir olay

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, Siirt Havaalanı'nda Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin olarak AA muhabirine açıklamada bulundu.

Arınç, "Yeni duydum. Tam etraflıca bilmiyorum. O yüzden hemen Ankara'ya gidiyorum. Çok üzücü bir olay. Geçmiş olsun, çok üzgünüz."

Taner Yıldız: Türkiye'nin istikrarını bozamayacaklar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, Bursa'da patlamalarla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

"Türkiye'nin istikrarını, Türkiye'nin sürdürülebilir yapısını tehdit eden her türlü sıkıntı, ister terör amaçlı olsun ister başka amaçlı olsun onun karşısındayız. Türkiye'nin istikrarını hiç kimsenin, hiçbir gücün bozmaya gücü yetmeyecektir."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap