7 °C

Zorlu Enerji'ye 23 milyon dolar kredi

Şirket, Türkiye Kalkınma Bankası ile 'Enerji Verimliliği Kredisi' anlaşması imzaladı.

Zorlu Enerji'ye 23 milyon dolar kredi

İSTANBUL - Zorlu Enerji Grubu iştiraklerinden Zorlu Enerji Elektrik, Türkiye Kalkınma Bankası ile 23 milyon USD tutarında Enerji Verimliliği Kredisi anlaşmasına imza attı.

İmza törenine Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu,  Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa ve Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Abdullah Çelik ile banka yetkilileri katıldı.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa imza töreninde yaptığı açıklamada, kredinin Lüleburgaz Santrali'nde kullanılacağını, 2009'da devreye giren 50 MW'lık ilk ilave ile kurulu gücü 115,3 MW olan Lüleburgaz kojenerasyon santralinin kapasitesinin, bu yatırım ile 140 MW'a ulaşacağını söyledi.

Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Abdullah Çelik, krediyi Avrupa Yatırım Bankası Çevre ve Enerji Kredisi, Dünya Bankası Temiz Teknoloji Fonu ve Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi olmak üzere 3 ayrı kaynaktan temin ettiklerini açıkladı.

Çelik, bugüne kadar 100'den fazla yenilenebilir enerji projesinin değerlendirilerek toplam 1.050 MW gücünde 64 adet projenin kredilendirildiğini, tahsis edilen kredilerin 973 milyon TL'sinin sözleşmeye bağlandığını, 8 HES, 1 jeotermal ve 1 çöp gazından elektrik üreten tesisin üretime geçtiğini, 2010 yılı sonuna kadar 10 tesisin daha üretime geçmesini beklediklerini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap