6 °C

İthalatta haksız rekabeti önleme kararı

Bakanlık, Çin, Endonezya ve Malezya menşeli poliester tekstüre iplik için ithalatta haksız rekabetin önlenmesine yönelik tedbirlerin devam etmesine karar verdi

İthalatta haksız rekabeti önleme kararı

ANKARA - Çin, Endonezya ve Malezya menşeli poliester tekstüre iplik için ithalatta haksız rekabetin önlenmesine yönelik tedbirler devam edecek. 

Ekonomi Bakanlığının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği'ne göre, 31 Aralık 2008'de Çin, Endonezya, Malezya ve Tayland menşeli poliester tekstüre ipliklerin ithalinde dampinge karşı kesin önlemler yürürlüğe konuldu. 

Önlemler değiştirilmeden uygulanacak

Yerli üretim dalını temsilen Korteks Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Tayland hariç belirtilen ülkelere yönelik önlemin uygulamadan kalkması halinde önleme konu üründe dampingin ve zararın devam edeceği veya yeniden meydana geleceği iddiaların ortaya koyarak, önleme konu ürün ve ülkeler için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep etti. Başvuru, Polyester Tekstil Sanayi Araştırma ve Eğitim A.Ş, SASA Polyester Sanayi AŞ ve Sentetik İplik Fabrikaları A.Ş tarafından desteklendi. 

Soruşturma sonucunda, yürürlükteki önlemlerin ortadan kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespit edildiğinden, Çin, Endonezya ve Malezya menşeli poliester tekstüre iplik için yürürlüğe konulan önlemlerin değiştirilmeden uygulanmasına karar verildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.