16 °C

'Türkiye büyümeye devam edecek'

ICC Başkanı Mc, Türkiye'deki gelişmelerin kısa vadeli olduğunu ve hala Türkiye'nin büyüme vaat etmeye devam edeceğini söyledi

'Türkiye büyümeye devam edecek'

ANKARA - Uluslararası Ticaret Odaları Başkanı (International Chamber of Commerce) ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin ana şirketi olan McGraw Hill Financial'ın Yönetim Kurulu Başkanı Harold McGraw, Türkiye'de yaşanan çalkantının kısa vadeli olduğunu ve ülkenin büyüme vaat etmeye devam edeceğini söyledi.

ICC'nin Türkiye'de gerçekleştireceği yönetim kurulu toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan McGraw, son dönemdeki siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Yaşananların siyasi sonuçlarına Türk halkı karar verecektir. (Gelişmeler) kısa vadelidir ve Türkiye, refah ve büyüme vaat etmeye devam edecektir. Yaşam standartlarının yükselmesi süreci başladı ve bunun geri dönüşü yok" dedi.

Türkiye, geçen sene yaz aylarında Gezi olaylarıyla başlayan ve ardından 17 Aralık rüşvet ve
yolsuzluk soruşturmasıyla devam eden siyasi karışıklık sürecinden geçerken; 30 Mart'ta yerel
seçim, ağustos ayında ise Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleşecek.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'yi bünyesinde barındıran şirketin yönetim kurulu başkanı olması sebebiyle, yaşanan siyasi gelişmelerin bir not indirimine sebep olup olmayacağı da sorulan McGraw, kredi derecelendirme kuruluşlarının önümüzdeki 12 ayın gelişmelerine göre değerlendirmede bulunacağını belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 2014-2015 yılları için belirlediği büyüme beklentisine sahip olmak isteyen çok
ülke var. Ama soru şu: Önümüzdeki 12 ayda, büyüme oranını etkileyecek, (geçmiş yılların
büyümesine oranla) daha sert bir düşüşe sebep olacak ne olabilir? Buna bakılacak. Ama eminim ki; Türkiye büyüme yolunda ilerliyor. Yönetim, iş dünyasının öngörülebilirliği, refah yolunda ilerleme gibi konular önemlidir. Kredi derecelendirme kuruluşları bunu dikkate alacaktır."

OVP'ye göre, Türkiye 2014'te yüzde 4 ve 2015'te yüzde 5 büyüme öngörürken, OECD'nin en son 17 Aralık'ta revize ettiği Türkiye 2014 büyüme öngörüsü yüzde 3.8, 2015 öngörüsü ise yüzde 4.1 seviyesinde.

AB ile ABD arasında devam eden Transatlantik Ticaret Anlaşması görüşmelerinde de rol alan
McGraw, Türkiye'nin anlaşmadan ne şekilde etkileneceğinin Türkiye-AB ilişkilerine bağlı olacağını belirterek, "Eğer Türkiye, AB üyesi olursa, anlaşmanın otomatik üyesi olacaktır.

ABD-Türkiye STA'sı olabilir; ancak bizim odağımız Transatlantik anlaşması üzerinedir ve
Türkiye'nin AB üzerinden üye olması üzerinedir" dedi.

Türkiye, AB üyesi olmaması sebebiyle, AB ile ABD arasında imzalanacak bir serbest ticaret
anlaşmasının, Gümrük Birliği'nin şartları gereğince Türkiye aleyhine ticari sonuçlar doğuracağı
öngörüsüyle, ABD ile ayrı bir STA görüşme süreci başlatmak veya Gümrük Birliği anlaşmasının revize edilmesi gibi seçenekler üzerinde duruyor. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.