17 °C

'Türkiye Gümrük Birliği'nden çıkmalıdır'

Gümrük Birliği dolayısıyla dahil olacak Türkiye'nin, bu süreçte ilk etapta uğrayacağı zararın 20 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen TZD Genel Başkanı Yetkin, "Türkiye Gümrük Birliği'nden çıkmalıdır" dedi

'Türkiye Gümrük Birliği'nden çıkmalıdır'

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden çıkması gerektiğini savundu. 

Yetkin, yazılı açıklamasında, ABD'nin serbest ticaret alanını genişletmek için başlattığı bir girişim olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığına (TTYO) önümüzdeki günlerde AB'yi de dahil edeceğini anımsattı. 

"Türkiye'nin, ilk etapta uğrayacağı zarar 20 milyar dolar"

Söz konusu oluşuma AB'nin dahil edilmesinin Türkiye'yi olumsuz etkileyeceğini ifade eden Yetkin, "Brookings Birleşik Devletler ve Avrupa Merkezi tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre, AB üyesi olmadığı halde ABD ile AB arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasına Gümrük Birliği dolayısıyla dahil olacak Türkiye'nin, bu süreçte ilk etapta uğrayacağı zararın 20 milyar dolar civarında olacağı, ayrıca 95 bin kişinin, bu süreçte işini kaybedeceği hesaplanmış bulunmaktadır" ifadesini kullandı. 

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na AB'nin katılması durumunda Türkiye'nin, ABD için serbest pazar haline geleceğini belirten Yetkin, şunları kaydetti: 

"Türkiye AB'nin serbest ticaret anlaşması yaptığı her ülkeye kapılarını açarken, kendisinin herhangi bir ülkeyle serbest ticaret anlaşması yapması durumunda AB, Gümrük Birliği anlaşmasını gerekçe göstererek bu anlaşmayı engelleme hakkına sahiptir. AB, bu durumun olumsuz sonuçlarını gidermek için Türkiye'nin de bir taraf olarak bu anlaşmalara dahil edilmesine de karşı çıkmaktadır. Gümrük Birliği Anlaşması'nı yaptığımız sırada Avrupa Birliği bize; 'AB serbest ticaret anlaşması imzalamadığı zaman, siz de serbest ticaret anlaşması yapamazsınız. Çünkü bu haksız rekabet doğurur. Yani Başka ülkelerin malları Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne gümrüksüz girer. Ancak AB'nin anlaşma yaptığı ülkelerle anlaşma yapabilirsiniz' demiştir. Ancak şimdi AB bu anlaşmayı başka ülkelerle yaparken, süreçten olumsuz etkilenecek olan Türkiye'nin de aynı anlaşmayı yapmasına engel olmaktadır." 

En olumsuz etkilenecek sektörlerin tarım ve gıda sektörü

Yetkin, önümüzdeki dönemde bu süreçten en olumsuz etkilenecek sektörlerin tarım ve gıda sektörü olacağını ifade etti. 

AB'nin, önümüzdeki dönemde yeni üye almayacağını açıkladığını da belirten Yetkin, bu durumda Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden çıkması gerektiğini savundu.