14 °C

'Türkiye'nin önünde yeni ufuk belirdi'

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, "Merkez Bankası'nın bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri ve hükümetimizin reform kararlarıyla Türkiye'nin önünde yeni ufuk belirdi" dedi.

'Türkiye'nin önünde yeni ufuk belirdi'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi." ifadelerini kullandı.

İTO'dan yapılan açıklamada Çağlar, konut kredisi faizlerinde başlayan indiriminin çok önemli olduğunu, indirimin ticari kredilere de bir an önce yansımasını beklediklerini kaydetti.

"TCMB'nin bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi" diyen Çağlar, kamu bankalarının konut kredileriyle başlattığı indirimleri, özel bankaların da takip edeceğine inandıklarını dile getirdi.

Çağlar, TCMB faizleri beş kez arka arkaya indirdiğinde "Bankaların artık mazereti kalmadı" şeklindeki çıkışlarının bazı kesimlerin tepkisini çektiğini anımsatarak, şu görüşlerini de paylaştı:

"Biz o tarihte de doğruyu savunduk. Çünkü yüksek faizle yatırım olmaz. Yatırım olmadan da istihdam, huzur olmaz. Konut kredisi faizlerindeki düşüş ilk adım olsun. Bankalar maliyet düşüşünü ve ettikleri yüksek kârları ticaret kesimiyle daha fazla paylaşmak zorunda. Ticari kredi faizleri de bir an evvel aşağı inmeli." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap