18 °C

Hisarcıklıoğlu: Perakende Türkiye’de krizin sigortası

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, perakende sektörünü krizin sigortası, ekonominin öncü göstergesi ve ‘sinir uçları’ olarak tanımladı

Hisarcıklıoğlu: Perakende Türkiye’de krizin sigortası

SELENAY YAĞCI

İSTANBUL - Perakendeci, üretici ve tedarikçi olmak üzere, perakende sektörünün 1 milyonu aşkın aktörünü bir araya getiren Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferans ve Fuarı’nın 7’ncisi dün Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

80’e yakın katılımcı firma ve 300’ün üzerinde markanın katıldığı fuarın açılışında konuşan Türkiye Perakende Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, 2023 yılına kadar 70 milyar TL cirosal büyüklüğe ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Yerel perakende zincirlerinin yılda toplam 10 milyar dolarlık ciroya ulaştığını ve 70 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Altunbilek, Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan üçüncü sektörü olduklarını vurguladı. 

Perakende sektörünün geçen yıl ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşın yüzde 14 büyüdüğünü belirten Altunbilek, şunları söyledi: “Makro ekonomik gelişmelerin her sektörde olduğu gibi perakende için de belirleyici bir etken. Tüm girişimciler gibi biz de geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Ekonomik istikrar, her zaman yatırım kararlarının daha rahat verilebilmesi anlamını taşır. İstikrar olduğu sürece hem yerel perakende hem de ulusal perakende, Türkiye’nin kalkınma hızından daha hızlı büyür.” 

Türkiye genelinde ve KKTC’de faaliyet gösteren toplamda 17 derneğin çatı örgütü olarak, 370 üye ve 4 bine yakın satış noktasına ulaştıklarını söyleyen Altunbilek, YZB 2015’in ana teması olan teknolojinin sektörde rekabette belirleyici olacağını da vurguladı. 

'En önemli sorun işsizlik' 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise perakende sektörünün ‘krizin sigortası’ olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Perakende demek, iç tüketim demek. Türkiye olarak 2008 krizinden çıkabilmeyi başardıysak, bu perakende sektörü sayesinde oldu. Siz işler iyi diyorsanız, ekonomi iyidir, kötü diyorsanız ekonomi kötüdür. Ekonominin öncü göstergesi, sinir uçları sizlersiniz” diye konuştu. 

Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik ve istihdam olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de her yıl 1 milyon kişiye ilave iş bulmak zorundayız. Geçen yıl ise müthiş bir başarı hikayesine imza attık. 1.3 milyonluk yeni istihdamın, 1 milyon 100 binini Türk özel sektörü sağladı. Bu rakam, tarihimizde bir ilk” dedi.

Geleceğin marketinde 'alışveriş arkadaşı' olacak 

►Ana sponsorları Coca-Cola İçecek, Eczacıbaşı, Sütaş, Unilever ve Ülker olan YZB’de, 400 metrekare alanda ‘geleceğin marketi’ kuruldu. 
►Markette, birçok yeni inovatif ve teknolojik ürün bulunuyor. Akıllı alışveriş kartları, reyondaki cihaza okutulduğunda o üründe kart sahibine özel indirim görülüyor. 
►Bir diğer örnek ise kasa kuyruklarını azaltmayı hedefleyen ‘alışveriş arkadaşı’. Müşteri aldığı ürünleri cihaza okutarak bütün alışverişini tamamlıyor ve sonunda cihaz, ödeme için fiş veriyor. Böylece kasada kuyruk beklemiyor. 
►Kuyruk azaltan bir icat da bütün ürünleri birlikte okuyan kasalar. 
►Katılımcıların yoğun ilgisini çeken markette ayrıca akıllı teraziler, dijital reklam, yeni nesil alışveriş arabaları da yer buldu.

Yakın zamanda tüketicilerin Y kuşağı olacağına dikkat çeken Pakmaya Satış ve Pazarlama Müdürü Kemal Aktaş, “Artık Ayşe teyze alışveriş yapmayacak, bunu bilerek yatırım yapmalı. Mağazacılıkta metrakareden çok hizmet ön plana çıkıyor” diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap