8 °C

İTO Başkanı'ndan TÜSİAD Başkanı'na sert eleştiri

TÜSİAD Başkanı Symes'in, 'Artan enflasyon, itibarı zedelenmiş Türkiye hikayesinin sonucu' açıklamasını eleştiren İTO Başkanı Çağlar, "Karanlık odaklar Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur" dedi

İTO Başkanı'ndan TÜSİAD Başkanı'na sert eleştiri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur. Sayın TÜSİAD Başkanı'na düşen görev de düğme rolünü oynamak değildir" dedi. 

İbrahim Çağlar, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran-Symes'in bir konferansta dile getirdiği, "Artan enflasyonu, aynı dönemlere denk gelen, bozulan güven ortamının, itibarı zedelenmiş Türkiye hikayesinin bir sonucu olarak da görmek mümkündür" ifadesini de içeren değerlendirmelerini eleştirdi. 

'Tetikçilikten' başka şekilde açıklamak mümkün değil

Çağlar, yazılı açıklamasında, "Biz sürekli güven ortamının gerekliliğini vurgularken, ekonominin aktörlerinden biri olan ve kendini 'Türkiye'nin başlıca endüstri ve hizmet kuruluşlarını temsil eder' şeklinde tanımlayan TÜSİAD'ın Sayın Yönetim Kurulu Başkanı'nın bu sözlerini, ne yazık ki 'tetikçilikten' başka şekilde açıklamak mümkün değildir" ifadelerini kullandı. 

İTO Başkanı Çağlar, şunları kaydetti: 

TÜSİAD Başkanı'na düşen görev düğme rolünü oynamak değil

"Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur. Seçim öncesi bu açıklamalar bizi şaşırtmaz. Ortaya atılan görüşler TÜSİAD Başkanı'nın değildir; çünkü bu ülkenin hiçbir ferdi böyle konuşmaz. Sayın TÜSİAD Başkanı'na düşen görev de düğme rolünü oynamak değildir. 

Ekonomi dünyasının aktörlerine düşen görev, karanlık senaryolarda yer almak değil, ekonomide güven ortamı oluşturmaktır. Ülkemizin ekonomisi, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkeden daha iyi göstergelere sahipken, aksini iddia etmek suyu bulandırmaktan başka amaca hizmet etmez." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.