Narenciye üreticileri Rus ambargosuna çözüm arıyor

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Adanalı narenciye üreticileri ihracatta yaşanan daralmayı aşmak için çözüm arıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kentteki narenciye üreticileri ve sektör temsilcileri, Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) buluşarak çözüm önerilerini tartıştı. 

'Narenciye Sektör Toplantısı'na ATB Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Milli, Genel Sekreter Gökhan Öztürk, ATB üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü temsilcileri, Çukurova Üniversitesi'nden öğretim üyeleri katıldı. ATB Başkanı Şahin Bilgiç, 'Rusya kriziyle narenciye sektöründeki sorunlar arttı. Kısa ve uzun vadede neler yapılabileceğinin masaya yatırılarak üreticilerin bu sıkıntıdan en kısa sürede kurtulması gerekir' dedi.

'Havza modeli ile aşılacak'

Sorunun çözümü için bakan düzeyinde görüşmeler yapıldığını da aktaran Bilgiç, şunları söyledi:
'Narenciye ile ilgili yaşanan sorunları Borsalar Konseyi Toplantısı'nda Gümrük ve Ticaret Bakanı ve Ekonomi Bakanımız ile paylaştık. Üretilen narenciyenin üreticiyi sıkıntıya sokmadan elden çıkarılmasını arzu ediyoruz. Kısa vadede bakanımızla yaptığımız görüşmede narenciye konusunda kamu spotuna ağırlık vermemiz gerektiğini bildirdik. Narenciyede tüketim miktarının artırılmasının önemine değindik. Uzun vadede ise bakanımız tarafından 'Tarımda Havza Modeli' çalışmasına 2017 yılının Ocak ayında geçilebileceği bilgisini aldık. Bu model sayesinde üreticinin tarımı sürdürebilir hale getireceğini umut ediyoruz.'

Toplantı katılımcıları da sorunun çözümü için önerilerini paylaşıp tartıştı.