21 °C

"Yükselen işsizliğin ilacı esnafın desteklenmesi"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yüksek işsizlik oranını Türkiye'nin en önemli sorunu olarak gördüklerini belirtti

"Yükselen işsizliğin ilacı esnafın desteklenmesi"

ANKARA - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yüksek işsizlik oranını Türkiye'nin en önemli sorunu olarak gördüklerini belirterek, "Ağustos ayı itibari ile işsiz sayısı 2 milyon 944 bin kişi oldu. Esnafımızın uzun vadeli düşük faizli kredilerle desteklenmesi halinde işsizlik yüzde 25 azalır" dedi.

İşsizlikle mücadeleyi çok önemli bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, "Ülkemizin en önemli sorunu olarak yüzde 10.1 seviyesindeki yüksek işsizlik oranını görüyoruz. Ağustos ayı itibari ile işsiz sayısı 2 milyon 944 bin kişi oldu. Esnafımızın uzun vadeli düşük faizli kredilerle desteklenmesi halinde işsizlik yüzde 25 azalır" ifadelerine yer verdi.

"Esnafın desteklenmesi şart"

Esnaf ve sanatkarın tezgahının çalışması, yanında istihdam yaratması için; uygun şartlarla kullanabileceği kredi ve finansman kaynaklarına kolaylıkla ulaşabilmesi gerektiğini belirten Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın vergi ve istihdam üzerindeki yükümlülüklerin azaltılması gibi desteklerin sağlanması işsizliğin önlenmesi içi çok önemli. Şu an da 1 milyon 694 bin 290 işyeri esnaf ve sanatkarımıza ait dükkan var. Esnafımız için eğitim ve danışmanlık hizmetlerini geliştiriyoruz. AR-GE ve İnovasyon uygulamalarına, yeni girişimcilerin desteklenmesi de işsizlik oranının azalmasına etkisi olacaktır" dedi.

"Esnaf unutulmamalı"

Palandöken, yetkililerin yaptığı esnafın üzerindeki yüklerin azaltılmasına yönelik çalışmaların önemine de değinerek şöyle devam etti:

"İşsizliği çözmek istiyorsanız esnafın desteklenmesi şarttır. Esnafın üzerindeki istihdam yükünün hafifletilmesi ile yanında çalıştıracağı kişi sayısını artıracaktır. Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması çok olumludur ancak ödemesi için düşük faizli kredi verilmesi çok önemlidir. Yoksa ödemek mümkün olmayacaktır. Sicil affının uygulanmasındaki sıkıntıların giderilmesini ve finans kaynaklarına ulaşımı kolaylaştıracak çeşitli adımların atılmasını da bekliyoruz. Yeni girişimci gençlerimizin ve kadınlarımızın çalışma hayatına katılması için Girişimcilik eğitimleri veriyoruz. İstihdamın artırılması için uzun vadeli çözüm önerilerimizden biri de mesleki eğitimin desteklenerek yayınlaştırılmasıdır." 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap