Sosyal sorumluluk projesi olan şirketleri ödüllendirecek

TİSK’in ‘kurumsal sosyal sorumluluk ödülleri’ için başvurular başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA (DÜNYA) - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) “TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” için başvurular başladı. TİSK’ten yapılan açıklamaya göre, projede Türk özel sektörünün büyük ölçekli devlerinden KOBİ’lere kadar pek çok şirket, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleriyle yarışacak. 5 kategorinin her birinde bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2 proje, toplamda da 10 proje ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca belirtilen 5 kategori üzerinden en yüksek puanı alan bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2 proje de Büyük Ödül için yarışacak. Yarışma için son başvuru tarihi ise 2 Ekim 2015 olarak belirlendi. 

TİSK tarafından ilki geçen sene düzenlenen ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ için başlayan başvurular, 2 Ekim’e kadar yapılabilecek.

Yarışmada; işçi, işveren, hükümet, medya, üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşacak Seçici Kurul, finalist projeleri; ‘Etkililik, Sürdürülebilirlilik, Kapsayıcılık, İyi Uygulama, Yenilikçilik’ olmak üzere 5 temel kategoride  değerlendirecek. Her konuda bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2’şer proje; toplamda 10 proje belirtilen kategorilerde ödül alacak. Tüm kategorilerden en yüksek puanı alan iki ayrı projeye de yine farklı ölçeklerde olmak üzere Büyük Ödül takdim edilerek toplamda 12 proje ödül almaya hak kazanacak. 

“GAN TÜRKİYE” Özel Ödülü verilecek

Geçtiğimiz Şubat ayında Antalya’da 21 özel sektör şirket CEO’larının prensiplerine imza attığı ‘Küresel İşbaşında Eğitim Ağı (GAN) Türkiye’nin Özel Ödülü’ de bu yıl bir projeye verilecek. GAN TÜRKİYE faaliyetleri kapsamında, “işbaşında eğitim (çıraklık, beceri eğitimi, stajyerlik ve hizmet-içi eğitim)” imkânı sunulması, kaliteli işbaşında eğitim fırsatlarının ve bu konuda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amacıyla şirketler tarafından yürütülen projeler, “GAN TÜRKİYE Özel Ödülü” kapsamında değerlendirilecek. 

Başvuru için TİSK üyesi olma şartı yok 

Türkiye’de ticaret siciline kayıtlı tüm şirketler, Türkiye’de uygulanan KSS projeleri ile ödüle başvurabilecekler. Başvuru için TİSK üyesi olma şartı aranmayacak.  Şirketler, ayrı ayrı başvuru yapmak koşuluyla birden fazla proje ile yarışmaya katılabilecekler. Projelerin halen uygulanmakta olması ya da 1 Ocak 2011 tarihi ve sonrasında tamamlanmış olması şartı aranacak. TİSK 2014 KSS’de ödül almaya hak kazanan projeler için tekrar başvuru yapılamayacak. Geçen yıl başvuru yapan ancak ödül kazanamayan projeler için başvuru yapılabilecek.  Aday şirketler projelerini, “www.tisk.org.tr” internet adresinden ulaşabilecekleri TİSK KSS Ödül Başvuru Formu’nu, doldurarak, 2 Ekim 2015 Cuma günü saat 17.00’ye kadar “odul@tisk.org.tr” adresine gönderebilecekler. 

İlki 2014 yılında verilen “TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”, KSS alanında farkındalığı artırarak, şirketleri teşvik etmeyi amaçlayan uluslararası “Herkes için Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında veriliyor. TİSK’in liderliğinde ve AB’nin finansman desteğiyle yürütülen proje, Uluslararası İşverenler Örgütü’nün (IOE) yanı sıra Güney Doğu Avrupa Ülkelerinin ulusal işveren örgütlerinin ortaklığında 2012 yılından beri sürdürülüyor. 4 yıllık Proje’nin ikinci 2 yıllık dönemi de başladı. İlk dönemde Türkiye, Romanya, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ’ın ulusal işveren örgütlerinin yer aldığı projeye, 2015-2016 yıllarını kapsayan 2’inci Dönemde Sırbistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’ın İşveren Teşkilatları’nın da dâhil olmasıyla işbirliği yapan kuruluş sayısı dokuza çıktı. İkinci dönemde, işveren kesiminin Sürdürülebilirlik Raporlaması hakkında bilgilendirilmesine, uygulama kapasitesinin geliştirilmesine ve eğitmenlerin yetiştirilmesine odaklanılacak. 

Bu konularda ilginizi çekebilir