13 °C

Temmuzda açlık sınırı bin 177 lira oldu

Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 177 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 835 lira olarak hesaplandı

Temmuzda açlık sınırı bin 177 lira oldu

ANKARA - Türk-İş'in araştırmasına göre, temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 177 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 835 lira oldu. 

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının 2014 temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. 

Yoksulluk sınırı 3 bin 834 lira 90 kuruş 

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 177 lira 31 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 834 lira 90 kuruş oldu. 

Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 16,35 oranında 

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,66 oranında artış gösterdi. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 16,35 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,22 olarak hesaplandı. 

Tüm ürünler için bekletilen zam yürürlüğe girdi

Araştırmaya göre; süt, yoğurt, peynir grubunda; süt fiyatındaki artışla hemen tüm ürünler için bekletilen zam yürürlüğe girdi. Bazı ürünlerde, zamlanmış ürün fiyatında indirim kampanyası dikkati çekti. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta; kıyma et fiyatındaki artış aile bütçesine ek yük getirdi.  Tavuk ve sakatat ile balık fiyatı bu ay yine aynı kaldı.  

Sebze-meyvedeki yaz ucuzluğunun mutfak harcamasını rahatlatması bir yana yetersiz ürün miktarı fiyatları yükseltti. Geçen ay 2 lira 78 kuruşa gerileyen ortalama sebze fiyatı bu ay 3 lira 7 kuruş olarak hesaplandı. Meyve fiyatında da benzeri fiyat artışı görüldü ve geçen ay 3 lira 67 kuruş olarak hesaplanan meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3 lira 85 kuruş oldu. Dikkati çeken fiyat değişikliği ise limonda oldu ve geçen ay kilogramı 3-4 lira olan limon, bu ay 6-7 liradan satıldı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.