Turizm ve eğitimde işbirliği çağrısı

ABD’nin New Hampshire Eyaleti Valisi Maggie Hassan ve beraberindeki heyet TUSKON’un davetlisi olarak İstanbul’a geldi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),  Türkiye’nin dış ticaretine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği organizasyonlara bir yenisini daha ekledi.  New Hampshire Eylaleti Valisi Maggie Hassan ve beraberindeki heyet TUSKON’un davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ABD’nin ticaret anlamında sadece New York’tan ve Chicago’dan ibaret olmadığını söyledi. Meral sözlerini şöyle sürdürdü: “ 7 kişilik iş heyetiyle bizi ziyaret ediyorlar. Türkiye’ye, Amerika’dan bir vali eşliğinde gerçekleşen nadir ziyaretlerden biri.  TUSKON olarak Amerika – Türkiye ticari ilişkilerine çok önem veriyoruz.  Geçtiğimiz yıl Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 19 milyar dolar ticaret hacmi vardı. 12, 5 milyar dolar mal aldık, 6,5 milyar dolar mal sattık. TUSKON olarak amacımız hem potansiyel ticareti artırmak, hem de daha fazla ihracat yapmak. Ticaretin iki taraflı olduğunu düşünüyoruz. New Hampshire Valisi’ne ve beraberindeki ticari heyete Türkiye’de teknoparkları gezdireceğiz.” 

New Hampshire’ın ekonomik büyüklüğü 60 milyar dolar

New Hampshire’ın ekonomik büyüklüğünün 60 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Rızanur Meral, “Amerikan sermayesini ve yatırımcılarını önemsiyoruz. 5 günlük ziyaret boyunca karşılıklı iş görüşmeleri olacak. New Hampshire ABD’nin önemli eyaletlerinden biri.ABD’de Başkanlık yarışlarının başladığı eyalet.  New Hampshire’dan ticari heyetle teknoloji, sağlık, kimya, danışmanlık ve inovasyon desteklerini ele alacağız” dedi. 

“Vergi avantajımız var”

New Hampshire Valisi Maggie Hassan ise, Türkiye’yi özellikle imalat alanında son derece başarılı ve dinamik bulduğunu söyledi. Hassan, “ Öncelikle TUSKON’a böyle bir organizasyonu üstlendikleri için teşekkür ederiz. Türkiye’de verimli bir hafta geçireceğimizi umuyoruz. New Hampshire sağlık, iletişim, eğitim, turizm alanlarında güçlü bir eyalet. Düşük vergi avantajımız var. Türkiye’den direkt uçuşla Boston’a uçabiliyorsunuz. New Hampshire Boston’a 1 saat uzaklıkta. Türkiye’nin imalat alanında çok iyi olduğunuz biliyoruz. Bu sektörde bir yatırım düşünülebilir.  Bu benim Türkiye’ye ilk ziyaretim. Bu ülkenin dinamizmi bizim ruhumuza çok uygun. Türkiye’nin çok büyük ekonomik potansiyeli var” şeklinde konuştu.
New Hampshire Ticaret Komiseri Jeffrey Rose da, Türkiye’de yeni iş fırsatlarını değerlendirmek istediklerini söyledi.  Rose, “ New Hampshire tıpkı Türkiye gibi büyüyen bir ekonomiye sahip. Türkiye ile yeni fırsatları değerlendirip iş yapmak istiyoruz. Diğer eyaletlere kıyasla düşük vergimiz var. Türk firmalarını New Hampshire’a getirmek istiyoruz. Eğitimli bir nüfusumuz var. Son derece verimli bir hafta geçireceğimizi düşünüyoruz.  New Hampshire, Türk firmalarının sağlık cihazlarını imal edeceği bir üs olabilir” dedi. 
Vali Maggie Hassan ve beraberindeki ticari heyet bu hafta İstanbul’da ve Ankara’da temaslarda bulunacak.

Etiketler