30 °C
Ömer Faruk ÇİFTÇİ
Ömer Faruk ÇİFTÇİ BURSA'dan omer.faruk@dunya.com

Bursalı sanayici hava ulaşımına çözüm arıyor

 

 

Bursa'nın havayolu ulaşımı yıllardır konuşulur ve bir türlü de çözüme kavuşmaz. Yenişehir ilçesinde kurulan havalimanının aktif hale getirilmesi için değişik zamanlarda çeşitli formüller üretilse de bunlar uzun soluklu olamadı. İstanbul'a olan yakınlık her zaman bir handikap olarak karşımıza çıktı. Şu anda Atlas Jet kısıtlı da olsa düzenli uçuş yapan tek şirket konumunda. Atlas Jet'in de uçuşları Ankara aktarmalı olduğu için çok da cazip olmadığını söyleyebiliriz.

Bursa'nın havayolu konusunda yaşadığı sorunu çözmek adına Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde geçtiğimiz ay bir çalışma başlatıldı. Taslağa göre 'Bursa Havayolları' adı altında bir şirket kurulacak. Arap coğrafyasının Bursa'ya olan ilgisi ile Arap Turizm Örgütü'nün de ortak olacağı şirketin sermayesi 30 milyon dolar olarak planlandı. Projenin tanıtımını yapmak amacıyla Çelik Palas Otel'de bir toplantı düzenlendi ve sunum yapıldı. Davete katılım açık söylemek gerekirse beklenenin altındaydı. Yapılan sunum ve tanıtımların ardından şirkete katılım için işadamlarına 15 gün süre verildi. Aradan daha uzun bir süre geçmesine rağmen  bu konuda henüz ses seda yok.

Bursa protokolünün öncülüğünde bir havayolu şirketi kurulması çalışmaları sürerken, diğer yandan Organize Sanayi Bölgeleri de bir araya gelerek ayrı bir çalışma başlattılar. Bursa OSB'nin genel kurulunu yaparak Bursa TSO'dan ayrılmasından sonra yeni yönetim Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile birlikte bölgelerindeki sanayicinin ulaşım sorununa çözüm bulmaya çalışacaklar. Bana gelen bilgilere göre her iki OSB'nin ortaklığında bir şirket kurulacak. Şirkete kiralama yöntemiyle bir küçük uçak ve bir de helikopter alınacak. Hava taksi şeklinde hizmet vermesi hedeflenen şirketin sanayicilerin kısa mesafeli uçuş konusundaki sorununu bir nebze de olsa çözmesi planlanıyor.

Bursa'da deniz ulaşımı konusunda da önemli gelişmeler yaşanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Kabataş-Mudanya arasında düzenleyeceği seferler için gün sayılmaya başlandı. Büyükşehir belediyesinin Norveç'ten aldığı ve 'Hüdavendigar' adı verilen ilk deniz otobüsü İstanbul'a getirildi. Deniz otobüsü seferler öncesi Tuzla'da bakıma alındı. Alınması an meselesi olan 2 deniz otobüsünün daha gelmesi ile birlikte Kabataş-Mudanya arasında karşılıklı seferler başlayacak.