Haziranda güven endeksleri geriledi

Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Bayram tatili bitti. Bayramda çok kişi tatil yaptı. Bayram tatilinin uzantısı yaz tatili. Çalışanlar belli sürelerle yaz tatiline çıkacaklar.

Tatiller tabii olarak üretimde belli ölçüde yavaşlamaya neden oluyor. Buna karşılık tatil ekonomisi ticaret ve hizmet sektörlerinde talebi canlandırıyor. Ne var ki sektörel güven göstergeleri ve tüketici güveni göstergeleri yılın ikinci yarısına girerken beklenenden olumsuz bir gelişmeyi işaret ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun hairan ayı sektörel güven endeksi bir önceki aya göre perakende ticarette yüzde 2.1 oranında hizmetler kesiminde yüzde 3.1 oranında gerilemeyi gösterdi. Sadece inşaat güven endeksinde yüzde 0.4 yükselme var.

Halbuki genelde bu aylar sektörel güvenin arttığı aylardır.

Güven endeksleri 0-200 aralığında değerlendiriliyor. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Parakende ticaret güven endeksi haziranda bir ay önceye göre yüzde 2.1 oranında azalarak 100.7'e geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Merkez Bankası'nın ortak olarak izlediği Tüketici Güven endeksi de haziran ayında yüzde 3.8 oranında azalarak 70.0 oldu. Bekleyişimin 100'e yaklaşması, ve 100'ün üzerine çıkması.

Hanelerin maddi durumu ile ilgili gösterge yüzde 2.2 azalarak 90.0 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisinde de yüzde 3.3 oranında gerileme var. Endeks 97.3'e geriledi.

Tüketicinin tasarruf etme ihtimali endeksindeki gerileme yüzde 5.5 gibi yüksek oranda.Tasarruf Etme Endeksi 22.1 gibi çok düşük çizgiye indi.

Temmuz ayına giriyoruz. Ümit edilir ki, bayram tatilinin iyi geçmesi temmuzda hem Sektörel Güven Endeksi'nin hem de Tüketici Güven Endeksi'nin yükselmesine imkan verir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018
Vizyon sahibi olmak 30 Temmuz 2018