Kişi başına 8.5 kg. makarna tüketiyoruz

Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Makarna dünyadaki en yaygın, bütçeye uygun, lezzetli ve besleyici yemeklerden biri. Bizde kişi başı makarna tüketimi az. Türkiye`de makarna tüketiminin sınırlı kalmasının nedenleri var;

• Makarna pişirilmesi konusunda halkımız yeterince bilgi sahibi değil.

• Makarnaya lezzet veren sos. Ama Türk mutfağında sos kültürü yok.

• Makarnanın besleyici değerini halkımız yeterince bilmiyor.

Günlük karbonhidrat ihtiyacını ekmekten karşılayan halkımız, bulgur ve gerekse pirinç pilavını seviyor da makarnayı ana yemek kabul edemedi. Ancak son yıllarda hızlı nüfus artışı, makarnanın ekonomik olması, hızlı kentleşme sonucunda çalışan kadınların hazır gıdaları tercih etmeleri makarna tüketimini artırmaya başladı.

Yirminin üzerinde büyük makarna üretim tesisinde yılda 1.4 milyon ton makarna üretiliyor. Makarna sanayinin yıllık iş hacmi 1 milyar dolar.

Üretimden 600 bin tonu tüketiyoruz. Tükettiğimizden çoğunu 750-800 bin ton makarnayı ihraç ediyoruz. İhracat geliri 500 milyon dolar. Dünya'da makarna üretimi 15 milyon ton. Büyük ölçüde üretim yapan sayılı ülke var. İtalya 35 milyon ton ile dünya üretiminin 3'te birini gerçekleştiriyor.

Daha sonra ABD, Brezilya ve Rusya geliyor. Türkiye üretimde 5'inci sırada. Dünyada kişi başı makarna tüketiminde 26 kg ile İtalya ilk sırada yer alıyor. İtalya'yı 13 kg ile Venezuela ve 11.9 kg ile Tunus izliyor. Türkiye'nin kişi başına makarna tüketimi 1962 yılında 1kg 200 gram iken, şimdilerde 8.5 kiloya yükseldi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018
Vizyon sahibi olmak 30 Temmuz 2018