7 °C

Güngör Uras, bu kez “Bilinmeyen Bodrum”u yazdı

Gazeteci-yazar Güngör Uras’ın hazırladığı Bodrum rehberi niteliğindeki “Bilinmeyen Bodrum” kitabı, Boyut Yayın Grubu tarafından okurlara sunuldu

Güngör Uras, bu kez “Bilinmeyen Bodrum”u yazdı

Gazeteci-yazar Güngör Uras’ın hazırladığı Bodrum rehberi niteliğindeki “Bilinmeyen Bodrum” kitabı, Boyut Yayın Grubu tarafından okurlara sunuldu. “Bu kitap bir Bodrum güzellemesidir” nitelemesini yapan Uras, özel çizimlerle süslenen 180 sayfalık çalışması için “Bodrum’u henüz görmeyenlere, Bodrum yazlıkçılarına, Bodrum’u mesken edinenlere, Bodrum’un farklı yanlarını, pek bilinmeyen yanlarını, yaşamını yazmak istedim” diyor. Yıllardır günlük gazetelerde Bodrum'u, "Ali Rıza Kardüz" imzasıyla da Bodrum lokantalarını yazdığını belirten Güngör Uras, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu kitapta önce (bu kitap basılırken) yayayan lokantaların hikâyesini okuyacaksınız. Son bölümde ise bir zamanlar Bodrum'da ilgi odağı olan ama bir süre sonda 'kendileri gitmiş isimleri kalmış yadigâr' lokantaların hikâyeleri var. Lokanta hikâyeleri yemeklerin anlatımından öte, 'insan hikâyesi' ağırlıklıdır. Zaten Bodrum'u renklendiren insanlar değil mi?" 

“Bilinmeyen Bodrum” kitabında; Halikarnas Balıkçısı’ndan Bodrum mandalinasına, mavi yolculuktan Gündoğan’ın kadın balıkçılarına, Bodrum çevresindeki tarihi şehirlerden marinalara Bodrum deyince akla gelen onlarca simgeyi bir arada bulmak mümkün.Sanatseverler, eğlenceli bir üslupla Bodrum tarihine de yer verilen kitapta, dünden bugüne Bodrum’un gelişimini, değişimini, her türlü değişime direnen özelliklerini, kentin kültür sanatını ve “Bodrum’un Dönüşümü”- nü okuyabiliyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.