6 °C

New York sokakları, Salon’a taşınacak

Yaşayan en büyük gitaristlerden biri sayılan Marc Ribot, bu akşam Salon’da Josef von Sternberg’in 1928 yapımı Docks of New York filminin gösterimine gitarıyla eşlik edecek.

New York sokakları, Salon’a taşınacak

1980’li yıllarda müzik dünyasına adımını atan Marc Ribot, soul/ punk grubu Real Stones ile Lounge Lizards gibi gruplarda çalarken yine aynı yıllar arasında misafir sanatçı olarak Wilson Pickett, Chuck Berry gibi birçok müzisyenin albümünde yer aldı. Rolling Stone dergisine göre Marc Ribot, “Tom Waits’in en önemli albümlerinden biri sayılan Rain Dogs’da (1985), Waits’in müziğine yeni ve farklı bir soluk getirdiği performansının ardından Robert Plant ve Alison Krauss, Elvis Costello, John Mellencamp gibi farklı müzisyenlerin aradığı isim" haline geldi. Ribot, Diana Krall, Marianne Faithful, Caetano Veloso, Medeski, Martin&Wood, Norah Jones, Akiko Yanoi, The Black Keys, Jeff Bridges, Elton John/Leon Russell, Arto Lindsay, Chocolate Genius, Tom Waits gibi birçok başarılı sanatçıların kayıtlarında da yer aldı. Ribot ayrıca düzenli olarak Allison Krauss ve Robert Plant’in Grammy ödüllü albümlerinin de yapımcısı olan T Bone Burnett ve besteci John Zorn ile çalışıyor. 

35 yıllık müzik kariyeri boyunca kendi ismi altında 20’nin üzerinde albüm yayımlayan sanatçı, Spiritual Unity grubu ile Albert Ayler parçalarını yorumlarken, Marc Ribot Y Los Cubanos Postizos grubuyla Kübalı Arsenio Rodriguez’in şarkılarına yeniden hayat verdi ve bugüne kadar geniş skalada eserler ortaya koydu. Ardından, 2010 yılında piyasaya sürdüğü ve The Village Voice’ta “şahasere yakın melankolik bir eser” olarak tanımlanan Silent Movies albümü ile LA Times dahil olmak üzere “2010’un En İyileri’ listelerinde kendine yer buldu. 2014 yılında rafl arda yerini alan Marc Ribot Trio Live at the Village Vanguard albümü ise Downbeat dergisi ve NPR’ın 50 Favorisi gibi listelerde yine 2014’ün En İyileri arasında kendine yer buldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.