1 °C

Ölümünün 28. yılında Cahit Zarifoğlu anılacak

İstanbul'da yarın gerçekleştirilecek panelde, şairin hikayecilik ve dergicilik yönü konuşulacak

Ölümünün 28. yılında Cahit Zarifoğlu anılacak

Şair Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, ölümünün 28. yılında, "Yedi Güzel Adam'ın Zarif Şairi Cahit Zarifoğlu 75 Yaşında" etkinliğiyle anılacak. 

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Eyüp Belediyesi'nce yarın akşam Cafer Paşa Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek etkinlikte, çeşitli yönleriyle Zarifoğlu konuşulacak. 

Etkinlik kapsamında moderatörlüğünü Zafer Acar'ın yapacağı panelde Ali Haydar Haksal, Üzeyir İlbak ve Asım Gültekin, şairin hikayecilik ve dergicilik yönünü ele alacak. 

Bünyamin Yılmaz'ın yöneteceği ikinci bölümde ise Hüseyin Akın, Şakir Kurtulmuş, Bestami Yazgan, Mahmut Bıyıklı, Ercan Köksal ve Cengizhan Orakçı, Zarifoğlu'nun şiirlerinden bir seçkiyi dinleyiciler için yorumlayacak. 

Program kapsamında Rasim Özdenören'in Zarifoğlu değerlendirmesinin yer aldığı belgeselin gösterimi yapılacak. Şairin fotoğraflarından oluşan serginin açılışı da etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek. 

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu  

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Ankara'da 1940'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı'nı bitiren Zarifoğlu'nun Diriliş dergisinde şiirleri yayımlandı. 

Mavera dergisinin 1976'daki kuruluş çalışmalarında yer alan Zarifoğlu, yaşamı boyunca birçok esere imza attı. Zarifoğlu, "İşaret Çocukları", "Yedi Güzel Adam", "Korku ve Yakarış" ve "Menziller" isimli önemli eserlerin yanı sıra çocuk hikayeleri, çocuk şiirleri, romanlar, denemeler ve tiyatro eserleri yazdı. 

Zarifoğlu, 7 Haziran 1987'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.