13 °C

Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin 86. Oscar ödülleri töreninde en iyi film ödülünü "12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)" aldı

Oscar ödülleri sahiplerini buldu

LOS ANGELES - Orijinal adı ''Academy of Motion Picture Arts and Sciences  (AMPAS)'' olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleri için her yıl olduğu gibi bu yıl da görkemli bir ödül gecesi düzenlendi.

Los Angeles'ta yağmurlu bir günde yapılan Oscar töreni, ünlü kadın komedyen Ellen Degeneres'in esprili şeklide adayları tek tek tanıtmasıyla başladı. DeGeneres, yaptığı monologlarla salonu kahkahalara boğdu. DeGeneres daha önce de 2007 yılında aynı salonda eğlenceli bir Oscar töreni sunmuştu. 

İŞTE OSCAR TÖRENİNDEN KARELER

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Jared Leto'ya

Törende, ilk açıklanan ödülü En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Jared Leto ''Dallas Buyers Club'' filmiyle kazandı. Ödülü alırken yaptığı içten konuşmasında annesine özel olarak teşekkür eden Leto, Dolby Tiyatrosu'ndan Venezuela ve Ukrayna halkına destek mesajı verdi ve ödülü AIDS'ten ölen 36 milyon adına aldığını dile getirdi. 

Gecede, Lupita Nyong'o ise " 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)" filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu ve ilk kez Oscar kazandı. Filmde, 1840'larda ABD'nin Lousiana eyaletinde yaşayan bir köleyi canlandıran Nyong'o, yaptığı duygulu konuşmada, ''Bir başkası çok büyük bir acı içindeyken yaşamımdaki bu kadar büyük sevinç, benim için anlık bir kaçış olamaz'' dedi.

En İyi Yönetmen Gravity'nin

Gecede En İyi Yönetmen ödülünü 1961 doğumlu Meksikalı Alfonso Cuarón, Gravity filmiyle kazandı. Oscar ödüllü ilk siyahi 1927 doğumlu aktör ve yönetmen Sidney Poiter'in elinden ödülünü alan Cuarón, Oscar kazanan ilk Mıeksikalı yönetmen unvanın da sahibi oldu.

İngiliz yönetmen Steve McQueen’in Amerikan Sivil Savaşı öncesi dönemi kölelik düzenini anlatan "12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)" filmi, gecenin En İyi Film ödülünü kazandı. Filmin yönetmeni McQueen ödül konuşmasında, filmin esinlendiği kitabın yazarı Solomon Northup'u anarak, 21 milyon insanın kölelikten acı çektiğini dile getirdi.

McConaughey En İyi Erkek Oyuncu

Ödül törenine annesiyle gelen sinema oyuncusu Matthew McConaughey de ''Dallas Buyers Club''taki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.  

Törende, Karen O ''Her'',  Pharrell Williams ''Despicable Me 2'', Edina Menzel "Frozen" ve U2'nun solisti Bono da "Mandela" filminin müziğiyle geceye renk kattılar. Gecede ayrıca, 1940 yılında altı dalda Oscar adayı olup, Orijinal Şarkı ve Orijinal Müzik dalında iki ödül kazanan "Oz Büyücüsü" filminin müziği Pink tarafından seslendirilerek 75. yıldönümü kutlandı. Törenin sunucusu DeGeneres, Oz Büyücüsü'nde yer alan peri kıyafetiyle sahneye çıkarak salondakilere nostaljik ve eğlenceli anlar yaşattı.

Gecede ayrıca geçen yıllarda hayatını kaybeden ve Hollywood'a emeği geçmiş sanatçıların görüntüleri ekrana getirilerek saygıyla anıldı.

Yerçekimi törene damga vurdu

Alfonso Cuaron'a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran "Yerçekimi" (Gravity) filmi, yedi dalda Oscar ödülü kazanarak geceye damgasını vurdu.

2014 yılında Oscar Ödülü kazananların tam listesi şöyle:

En İyi Film: 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) 

En İyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey  (Dallas Buyers Club)

En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett  (Blue Jasmine)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Lupita Nyong'o (12 Yıllık Esaret)

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón, (Gravity) (Yerçekimi)

En İyi Uyarlama Senaryo:  12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) (John Ridley)

En İyi Özgün Senaryo: Her (Spike Jonze)

En İyi Sinematografi: Gravity (Yerçekimi) (Emmanuel Lubezki)

En İyi Animasyon Film: Karlar Ülkesi (Frozen)

En İyi Kısa Animasyon: Mr Hublot 

En İyi Film Yabancı: Muhteşem Güzellik ''La Grande Bellezza'' (İtalya)

En İyi Şarkı: Let It Go - Karlar Ülkesi 

En İyi Müzik: Gravity (Yerçekimi) 

En İyi Belgesel: 20 Feet from Stardom 

En İyi Kurgu: Gravity (Yerçekimi) 

En İyi Yapım Tasarımı: Muhteşem Gatsby ''The Great Gatsby'' 

En İyi Kısa Belgesel: The Lady In Number 6 

En İyi Kısa Film: Helium 

En İyi Kostüm Tasarımı: Muhteşem Gatsby 

En İyi Makyaj ve Saç: Dallas Buyers Club 

En İyi Ses Kurgusu: Gravity (Yerçekimi) 

En İyi Ses Miksajı: Gravity (Yerçekimi) 

En İyi Görsel Efekt: Gravity (Yerçekimi) 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.