19 °C

TİKA, Türk kültürünü canlandırmayı amaçlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Hırvatistan'da Türk tarihini ve kültürünü canlandırmayı hedefleyen Tarda Festivali'ne destek verdi.

TİKA, Türk kültürünü canlandırmayı amaçlıyor

Hırvatistan'ın Darda kentindeki Esterhazy Kalesi'nde festivalin açılışında konuşan Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) desteğinden dolayı teşekkürlerini sunarak bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin, Türkiye-Hırvatistan arasında 200 yıla yakın süren tarihi birlikteliği yeniden hatırlatmayı hedeflediğini belirtti.

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Nurullah Yavaş da Hırvatistan-Türkiye ilişkilerinin kültürel anlamda yoğunlaşmasını amaçladıklarını ve dolayısıyla da bu festivali desteklediklerini söyledi.

TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, festivalin olduğu bölgede gelecekte tematik bir dostluk parkı inşa ederek iki ülkenin mevcut dostane ilişkilerinin somut hale gelmesini istediklerini dile getirdi.

Festival kapsamında Türk kültürü ve tarihi; seramik atölyesi, Türk yemek kültürü tanımı, çay ve baklava ikramları, Nasreddin Hoca tiyatroları ve Esterhazy Kalesi'nin mahzenlerinde gösterilen Türk filmleriyle tanıtılmaya çalışıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap