Turgut Özal'ın biyografisi Doğan Kitap'ta

Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın biyografisi Hikmet Özdemir’in kaleminden Doğan Kitap’tan çıktı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Özal’ın, 1927’de başlayıp 1993’e kadar süren 66 yıllık yaşam öyküsü, Hikmet Özdemir’in kaleminden yayımlandı. Türkiye’nin zorluklar, krizler, başarılar, darbeler, iniş-çıkışlarla dolu ve hayli karmaşık devlet-ordu-toplum-ekonomi-dış ilişkiler, siyasi partiler ve demokrasi kültürünün bir başka açıdan yazımı olan Özal’ın biyografisi, yirmi birinci yüzyıl Türkiye’sinin iç ve dış siyasetini de anlatıyor. 

Prof. Dr. Hikmet Özdemir, o dönemdeki, daha iyiyi arama çabasını “süreklilik” ve “değişim” eksenlerinde düşünmek isteyenler için de keyifli bir okuma sunarken, yazar, muhafazakâr mühendis Özal’ın liderlik portresini, başarılarını ve yanılgılarını, onun Türkiye tezlerini bilen isimlerden biri olarak sorumlu bir tarafsızlıkla anlatıyor. 

Hikmet Özdemir kimdir?

Siyaset bilimi profesörü Hikmet Özdemir Kahramanmaraş’ta doğdu. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kamu yönetimi lisans programını bitirdi; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden kamu yönetimi ve siyaset bilimi doktoru unvanı aldı. TÜBİTAK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığında görev yaptı; daha sonra Kırıkkale, Başkent, Kocaeli üniversitelerinde ve tam zamanlı profesör olarak Türk Tarih Kurumunda çalıştı. British Chevening bursuyla Londra Üniversitesinde; Fulbright bursuyla Georgetown Üniversitesinde; İngiltere ve ABD devlet arşivlerinde ve İsviçre’de Milletler Cemiyeti arşivinde incelemelerde bulundu. Türkiye’de hükümet-ordu ilişkileri; harp ve kriz döneminde liderlik; siyaset ve anayasal kurumların gelişimi ile cihan harbinde Ermeniler konularında 46 kitabı yayımlandı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir