"Vicdani'nin İçinde Bir Hissikablelvuku" izleyiciyle buluştu

Haldun Taner'in "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı eserinden yola çıkarak hazırlanan "Vicdani'nin İçinde Bir Hissikablelvuku" adlı oyunun prömiyeri Sahne Maslak'ta yapıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Haldun Taner'in "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı eserinden yola çıkarak hazırlanan "Vicdani'nin İçinde Bir Hissikablelvuku" adlı oyun, tiyatroseverlerle buluştu.

Sahne Maslak'ta prömiyerini gerçekleştiren oyunda, Ozan Erdönmez, Mehmetcan Özkenar, Gizem Akdoğan, Bora Öğünç, Ensar Gündüzay, Fatih Şeremetli, Dilan Oğuz ve Emre Dalar rol alıyor.

Oyunun uyarlamasını yapan ve yöneten Mine Çerçi,  eserin "Vicdani" isimli bir adamın trajikomik hayat hikayesini anlattığını söyledi.

Çerçi, "Vicdani" karakterinin dürüst ve uysal bir delikanlı olduğuna işaret ederek, "Vicdani, içinde bulunduğu toplumun kurallarına ayak uymaya çalışırken çeşitli koşullandırmaların tuzağına düşüp, kendi çöküşünü hazırlıyor. Vicdani Yurdakiler'in hayat hikayesini izlerken aynı zamanda Türkiye'nin hiç değişmeyen ve tekrar eden çeşitli tarihsel süreçlerine de tanık oluyoruz." dedi.

"Seyirciye çok keyif verecek bir iş"

Oyuncu Mehmetcan Özkenar da provalara yaz döneminde başladıklarını anlatarak, "Fiziksel olarak zorlayıcı bir süreç oldu. Çünkü yarım maske evreninde oynarken çok yüksek bir enerji düzeyini korumamız gerekiyor. Genel olarak çok eğlenceli geçti. Mine Hoca da doğaçlamalara açık olduğu için, biz nasıl eğleniyorsak öyle oynadık ve doğaçladık. Sonunda ortaya çok eğlenceli bir iş çıktı. Seyirciye çok keyif verecek ve duygulandıracak bir iş olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Gizem Akdoğan da keyifli bir prova süreci geçirdiklerini dile getirerek, "Beraber bir sürü şey keşfettik, öğrendik, eğlendik. Bu süreci benim için önemli kılan bir şey daha var. Mine Hanım, benim mezun olduğum Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulundan hocam. Dolayısıyla okuldan mezun olduktan sonra onunla böyle bir oyun sürecine girmek benim için ayrıca kıymetli." ifadelerini kullandı.

Fatih Şeremetli ise oyunda anlatıcı ve müzisyen olarak yer aldığını söyleyerek, "Maskelere müzikle eşlik etmek harika bir şey. Prova süreci bizim için uzun, zorlu ve bir sürü yeni keşifle geçti. Tiyatronun içindeyim ama bir oyunda müzisyen olarak da yer almak farklı bir keyif. Müzik Direktörümüz Berkay Yiğitaslan'ın da üzerimizde emeği büyük oldu. Prömiyer oyunu seyirciden harika tepkiler aldı. Şimdi yeni bir yolculuk başlıyor bizim için." dedi.

Fitiko Kumpanya tarafından sahnelenen oyunun müziklerini Berkay Yiğitaslan, maske tasarımını Kevin Casey, kostüm tasarımını Ülkü Şahin, ışık tasarımını Hasan Demir, koreografileri ise Fatma Sarı ve Ensar Gündüzay hazırladı.

"Vicdani'nin İçinde Bir Hissikablelvuku" ayrıca 1 Mart'ta Kadıköy Boa Sahne'de izlenebilecek.