13 °C

Yusuf İslam Ankara'da

Yusuf İslam Ankara'da

 

ANKARA - İngiltere'nin en önemli üniversitelerinden biri olan Cambridge'da yapımına başlanacak camiye ekonomik destek sağlamak için Türkiye'ye gelen Yusuf İslam, TBMM'yi ziyaret etti.

İslam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da ziyaret edecek. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşmesini öngörülen kabul, saat 13.45'te planlanıyor.

İslam'a Meclis'te, Cambridge Cami Projesi heyetinde yer alan Aziz Akgül, Abdul Hakeem Murad, Sohail Bhatti, Abby Yusuf, Majid Hussain ve Zeynep Coşkun eşlik etti. Meclis personelinin yoğu ilgi gösterdiği Yusuf İslam'a Genel Kurul Salonu tanıtıldı. İslam ve bareberindekiler kulisler başta olmak üzere Meclis'in bazı mekanları gezdirildi.  

Cambridge Cami Profesi heyeti, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i de ziyaret etti.

"Entellektüel beyinlerin olduğu bir merkezin tam göbeğinde yapılacak"

Cambridge'da yapımına başlanacak camiye ekonomik destek sağlamak için Türkiye'ye gelen Yusuf İslam, mümkün olduğu kadar İslami değerler ile batı değerlerinin birlikte işleneceği, birleştirileceği bir atmosferin oluşturulmasını amaçladıklarını belirtti.

Müslüman Akademisyenler Vakfı'nın girişimleri ile başlayan cami projesinde sona geldiklerini anlatan İslam, caminin entellektüel beyinlerin olduğu bir merkezin tam göbeğinde yapılacağını belirtti.

İngiltere'nin en önemli projelerinden biri

Londra'daki merkez camisinden sonra İngiltere'deki en önemli projelerden bir tanesinin Cambridge Üniversitesi Cami Projesi olduğunu kaydeden İslam,  "Entellektüel beyinlerin olduğu bir merkezin tam göbeğinde yapılacak. Buradaki amacımız mümkün olduğu kadar İslami değerler ile batı değerlerinin birlikte işlenebileceği, birleştirileceği bir atmosferin oluşturulması" diye konuştu.

Cat Stevens olarak ünlenen müslüman olduktan sonra da adını değiştiren İslam, projenin çok değerli olduğunun altını çizerek, ramazan ayı içerisinde geldikleri Türkiye'den destek alarak ayrılacaklarını ümit ettiğinin altını çizen İslam, "İnşallah bu ramazanın bereketini de dikkate almak suretiyle, ramazanda buradayız. İnşallah bu pahalı ve çok büyük projeye Türkiye'den destek alacağımızı ümit ediyoruz" dedi. Yusuf İslam, hükümetle ve katkı sağlayabilecek değerli insanlarla görüşeceklerini ve desteklerini isteyeceklerini anlattı.

Camide eğitim ve çocuk alanları bulunacak

İslam ve beraberindekilerin destek almak için geldikleri cami projesi, Cambridge'teki müslüman sayısının artması ve kentte bulunan tek caminin ihtiyaçları karşılamaması üzerine başladı. Müslüman Akademisyenler Vakfı'nın girişimleri ile bin kişi kapasiteli yeni cami yapımına başlandı. Projesi uluslararası bir yarışma ile belirlenen camide ibadet ve abdest alanlarının yanısıra çocuklar için oyun alanları, eğitim salonları ile morg da bulunacak.

Bunların yanısıra müslüman olsun veya olmasın herkesin kullanabileceği kafe, eğitim alanı ve toplantı odaları cami bünyesinde inşa edilecek.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.