9 °C

Alkol yasağının 'şekli' belli oldu

18 yaşından küçüklere alkollü içki satışının yasak olduğunu belirtecek yazıların şekil ve içeriği belirlendi.

Alkol yasağının 'şekli' belli oldu

ANKARA - Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), 18 yaşını doldurmayanlara alkollü içkilerin satış ve sunumunun yapılamayacağına ilişkin uyarı yazılarının şekil ve içeriğini belirledi.

TAPDK'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğine göre, uyarı yazıları asgari A4 boyutunda, beyaz zeminde, yasal uyarı yazısı sürekli ve kalıcı olmak kaydıyla kağıt veya süreklilik arz eden uygun bir materyal üzerinde yer alacak.

Uyarı yazısının köşeleri oval kırmızı renkli çerçeve ile çerçevelenecek. Baskı yapılan alanın üstte kalan yüzde 25'lik kısmında siyah renkli "18" ibaresi ile bu ibarenin altında büyük harflerle yazılmış "yaş altı" ibaresinin ortasından, soldan sağa doğru çapraz şekilde bir kırmızı çubuk geçen kırmızı renkli bir daire içerisinde, kapalı bulunduğu grafikten oluşan 18 yaş altına satış yapılamaz sembolü bulunacak.

TAPDK Tebliğine göre, kırmızı renk kullanılması gereken yerlerde bayrak kırmızı kullanılacak ve alkollü içkilerin satışının yapıldığı yerlerde asılması zorunlu yasal uyarılarda belirlenen şekil ve içeriğe uyulması zorunlu olacak. Öte yandan yabancı müşterilerin yoğun olduğu bölgelerde bu ifadelerin yabancı dillerde de asılabilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.