11 °C

Atalay, Tunceli için iki baş müfettiş görevlendirdi

YSK'nın Tunceli kararına ilişkin Bakan Atalay konunun incelenmesi ve araştırılması için 2 mülkiye başmüfettişini görevlendirdi

Atalay, Tunceli için iki baş müfettiş görevlendirdi

 

 

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Yüksek Seçim Kurulu'nun Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkındaki kararının ardından konunun araştırılması ve incelenmesi için 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirdi.

YSK, dün yaptığı toplantıda, ''Tunceli Valisi'nin (Mustafa Yaman) YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığına bildirilmesini'' kararlaştırmıştı.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu kararının ardından İçişleri Bakan Beşir Atalay konunun incelenmesi ve araştırılması için 2 mülkiye başmüfettişini görevlendirdi. 

YSK: Tunceli Valisi YSK kararlarına duyarsız

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), "Tunceli Valisi'nin (Mustafa Yaman) YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığına bildirilmesini" kararlaştırdı.

YSK, bugün saat 17.30'da başlayan ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından, yapılan yazılı açıklamada, mahalli idareler seçimlerinde uygulanacak propaganda yasaklarına ilişkin ilkelerin 298 sayılı Kanun'da yer aldığı hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

"Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu yürütücüsü vakıflar ile bazı belediyeler tarafından seçmen vatandaşlara yasada belirtilen amacı aşar nitelikteki mobilya ve beyaz eşya dağıtıldığının görsel ve yazılı basındaki haberlerde yer aldığının anlaşılması üzerine, yine Kurulumuzca alınan kararda, bu yardımların seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu ve Anayasa'nın 67. maddesinde öngörülen seçimlerin serbestliği ve eşitliği ilkelerine uygun düşmediği vurgulanarak, yapılacak mahalli idareler seçimlerinde siyasi partilerin, belediyelerin ve bağımsız adaylar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre faaliyette bulunan vakıfların seçmen vatandaşların oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunmamaları, aksine hareket edenler hakkında Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı belirtilmiştir.

Bu kararımız sonrasında Tunceli ilimizde yardımlara devam edildiği, ayrıca Tunceli İl Özel İdaresi Binası'nda Cumhuriyet başsavcılığınca bir siyasi partiye ait pankartların bulunması üzerine yeni bir soruşturma başlatıldığı anlaşılmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre faaliyette bulunan Vakfın Başkanı olan Tunceli Valisi'nin YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığına bildirilmesi kararlaştırılmıştır."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap