CEO’ları okudukları kitaplarla tanıyalım

Bana en sevdiğin kitabı söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fransızların ünlü atasözü şöyle der: “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Gerçekten arkadaşlık ettiğiniz, zamanınızı geçirdiğiniz, sırlarınızı ve görüşlerinizi paylaştığınız kişi, sizin kişiliğinizi ve hayat görüşünüzü yansıtır. Birçok davranış kalıbınız ve düşünüş şekliniz arkadaş grubunuzla sosyalleşmenizin etkilerini taşır. Kitaplar da arkadaşlarımız gibidir, bizi sadece sosyal anlamda etkilemez, ufkumuzu açar, hayal gücümüzün sınırlarını zorlar, bizi zihinsel, duygusal ve manevi anlamda zenginleştirirler. 19. yüzyılın meşhur Amerikalı şairi Ralph Waldo Emerson, dâhiyane bir zekâya sahip biriyle karşılaştığımızda, ona hangi kitapları okuduğunu sormalıyız demiştir.

Inc.com’da yayınlanan bir makalede Amerika’nın en gözde şirketlerini yöneten CEO’ların başucu kitaplarından bahsediliyor. Gelin hangi kitaplar iş dünyasının favorileri arasına girmiş, fikirlerini, davranış biçimlerini, iş yapış biçimlerini nasıl etkilemiş beraber görelim.

AMAZON, JEFF BEZOS

► Built to Last (Jim Collins& Jerry Corras)

Şirketinizde mükemmele ulaşmak için son trend teknolojik uygulamalara mı yönelmelisiniz, yoksa popüler değişim tekniklerini zaman kaybetmeden bünyenize mi almalısınız? Collins ve Corras’a göre, önemli olan bunların hiçbiri değil, disiplinli bir şekilde doğru insanlarla doğru hedefe kilitlenerek çalışan bir şirket kültürü yaratmak. Nasıl mı? Yazarlar bu savlarını örnekler vererek, gerçek şirket hikâyelerini okurlarıyla paylaşmakta. Bu farklı şirket kültürünü yaratırken gereken enerji iyi bir yatırım; zira bu kazanılan şirket kültürü uzun vadede işverenlere yüksek kâr getirir. Bu nedenle mükemmellik için çabalamak ve kitapta listelenen metodu denemekte yarar var.

► A Wrinkle in Time (Madeleine L’Engle)

Yayınlatmak için yazarının başvurduğu yayınevlerinin çocuk kitabı olarak sınıflandırmak istediği, yazarının ise ısrarla kitabının her yaşa hitap ettiğini söylediği kitap bilim kurgu ve fantezi türünün özelliklerini barındırırken, ahlaki sorumluluk ve sevginin gücünü ana tema olarak işlemekte.

► The Remains of the Day (Kazuo Ishiguro)

Darlington Malikânesi’nin baş uşağı Stevens, koşulsuz bir güven ve sadakatle efendisi Lord Darlington’a bağlıdır. Hayatını tamamen efendisinin hayatına, gündemine, önceliklerine göre yaşar. Efendisinin son dönemde yaptığı siyasi hatalar onu kendi hayatını sorgulamaya iter. Vazifesine o kadar bağlıdır ki, bu sadakat onu mutlu olabileceği bir kadına yakınlaşmaktan alıkoymaktadır. Stevens’ın ağzından okuduğumuz hikâye, kahramanın kendi kendine hesaplaşmasıdır. Hayatının sonuna geldiğinde efendisine olan bağlılığın bedelini ağır bir şekilde ödediğini pişmanlık içinde anlar.

APPLE, STEVE JOBS

► King Lear (William Shakespeare)

Shakespeare’nin ünlü trajedilerinden biri olan Kral Lear’de kötü evlatlarının etkisiyle, iyi evlatlarını haksız yere cezalandıran babaların kendilerini düşürdükleri zor durum ve bunun sonucunda onları bekleyen trajik sonları anlatılır.

► The Republic (Platon)

M.Ö. 4. ve 5. yüzyılda Sokrates ve Eflatun’un bir araya gelerek yazdıkları ideal cumhuriyet tanımı 10 kitapta derlenir. Eflatun bu kitaplar serisinde modern toplumun temellerini oluşturmuş, adalet üzerine kurulan bir devlet anlayışının nasıl olması gerektiğini savunmuştur.

► Moby Dick (Herman Melville)

Denizci İşmail’in denizde yaşadığı serüvenlerin beyaz balina Moby Dick’i avlama yolunda sadece kendisinin hayatta kaldığı trajik bir sonla bitişini anlatır.

► The Innovator’s Dilemma (Clayton Christensen)

İşletme kitapları arasında devrim etkisine sahip olan Mucidin İkilemi kitabı kurumsal Amerika’yı sonsuza kadar değiştirmiştir. Tamamıyla radikal bir fikir üzerine inşa edilen bu kitap, mükemmel şirketlerin her şeyi tam da yapmaları gerektiği gibi yaptıklarından başarısızlığa uğradıklarını iddia eder. Kitap her yönetici, CEO veya girişimcinin okuması gereken tavsiyeler, yapılması ve yapılmaması gerekenleri içerir.

► Autobiography of a Yogi (Paramhansa Yogananda)

Ruhani bir liderin kendi kaleminden yaşadığı aydınlanma yolculuğunu dinlemek, deneyimlerine, doğru ve yanlışlarına kendi yaşamından verdiği örneklerle şahit olmak etkileyicidir.

MICROSOFT, BILL GATES

► The Catcher in the Rye ( J. D. Salinger)

Türkçe adıyla Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı, Amerikan tarihinde en çok yasaklanan buna rağmen en çok okunan kitaplar arasındadır. Kitap, anti-kahraman Holden Caulfield’ın okuldan atılması ve hemen ardındaki üç günü birinci ağızdan anlatır.

► The Better Angels of Our Nature (Steven Pinker)

Yazar Steven Pinker kısa ve uzun dönemde şiddetin dünya genelinde azaldığını öne sürer.

WARREN BUFFET

►The Smartest Guys in the Room ( Bethany McLean ve Peter Elkind)

Enron skandalını ele alır, şirketin beklenmedik şekilde, hızlı ve trajik düşüşünün detaylarını gözler önüne serer.

TONY HSIEH

► Tribal Leadership (Dave Logan, John King ve Halee Fischer- Wright)

Her şirket bir kabiledir, kabile anlayışıyla yönetilmelidir. Kitabın yazarları, 24 bin kişi ve 24’ten fazla şirketi dâhil ettikleri ve 10 yıl süren çalışmalarının sonucunda şu sonuca varırlar; bir şirketin başarısı kabilelerinin başarısına tabidir, kabilelerin gücü kabile kültürüne bağlıdır, kurumsal kültürün başarısı ise etkili bir kabile lideri ile mümkündür.

COCA COLA, MUHTAR KENT

► The Ascent of Money (Niall Ferguson)

Dünyanın finansal tarihi bu kitapta özetlenmiştir. Kitap 2009 yılında İngiltere’de televizyon için belgesele uyarlanarak gösterime girmiştir.

FACEBOOK, MARK ZUCKERBERG

► Ender’s Game (Orson Scott Card)

1985 yılında yayınlanan bu bilim kurgu kitabında, on bir yaşındaki bir çocuğun gözlerinden korkuyu, ölümü, savaşı ve umudu görürsünüz. Bilge çocuk şöyle der: “Kimse kendi hayatını kontrol edemez; yapılacak en iyi şey size iyi insanlar, sevdiğiniz insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi seçmektir.”.

TWITTER, JACK DORSEY

► The Checklist (Atul Gawande)

Yapılacaklar listelerinin yararına inanır mısınız? Bir şeyleri atlamamak için sürekli not alanlardan mısınız? Günlük yaşamınızda ve iş yaşamınızda kontrol listelerinin önemi belki düşündüğünüzden de daha büyük olabilir. Cerrah yazar Gawande, kontrol listelerini problem çözmek için vazgeçilmez bir yere koyuyor ve modern yaşamda birçok kompleks problemi çözmekle yükümlü profesyonellere yol gösteriyor. Gawande öncelikle yapılan hataları birbirinden şu şekilde ayırıyor: Bilmemekten doğan hatalar ve elimizdeki bilgiyi doğru kullanmadığımız için yaptığımız hatalar. Genellikle hatalar 2. sebepten meydana gelmekte. Bu hataları önlemenin tek yolu ise, kontrol listeleri yapmak. Her komplike süreci kolaylaştırmaya yarayan bu listeleri hafife almamalı.

VIRGIN, RİCHARD BRANSON

► Wild Swans (Jung Chang)

Yaban Kuğuları, 20. yüzyıl Çin’ini aynı aileden üç nesil kadının yaşantılarını mercek altına alarak çarpıcı bir şekilde anlatır. Bir kadının gözünden Mao’nun Çin’ini görürsünüz. Chang, yerel bir diktatörün odalığı olan büyükannesinin hikâyesiyle romanına başlar, genç bir komünist olan annesinin yaşadığı zorluklarını, komünist toplumdaki yerlerini koruyabilmek ve ayakta kalmak için aile olarak verdikleri mücadeleyi akıcı bir dille okurlarıyla paylaşır.

YAHOO, MELİSSA MAYER

► The Design of Everyday Things (Donald Norman)

Tasarım, obje ve kullanıcısı arasındaki diyaloğu sağlar. Tasarım ne kadar iyiyse, iletişim yani kullanıcının deneyimi de o kadar keyifli olur. Çoğu zaman bir obje veya alet kırıldığında veya yapması gereken işi gerektiği gibi yapmadığında, kullanıcı kendini suçlar. Oysa suç, tasarımın belli hataları veya şartları öngörmemesinden kaynaklanabilir. Tasarımın ileriyi gören, tahmin eden, esnek bir yaklaşımla geliştirilmesi gereklidir.

www.datassist.com.tr

Bu konularda ilginizi çekebilir