10 °C

'Kalp sağlığı için fazla para harcamaya gerek yok'

Kalp sağlığının korunmasının, ilaçlara ve bazı besinlere para harcamak yerine düşük yağ profilli, sebze ağırlıklı beslemeyle de gerçekleştirilebileceği bildirildi

'Kalp sağlığı için fazla para harcamaya gerek yok'

GİRESUN - Kalp sağlığının korunmasının, ilaçlara ve bazı besinlere para harcamak yerine düşük yağ profilli, sebze ağırlıklı beslemeyle de gerçekleştirilebileceği bildirildi. 

 Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan yaptığı açıklamada, dünyada her gün koroner kalp hastalıkları nedeniyle binlerce kişinin bireysel olarak, ayrıca ülkelerin de korunma ve tedavi için harcadıkları ilaç paralarının, inanılmaz rakamlara ulaştığını söyledi. 

Araştırmaların, beslenme ve yaşam şekli düzenlemesinin bu hastalıkları tamamen geriye çevirebildiği veya önlediği, hastanın yaşam kalitesini artırdığı yönünde olduğuna dikkati çeken Küçükarslan, dolayısıyla da bu durumla hastaların kullandıkları kan yağı düşürücü, tansiyon regülasyonu sağlayan ilaçların azalmakta olduğunu belirtti. 

Küçükarslan, koroner kalp hastalıklarından korunma veya tedavisi için yapılan pek çok araştırma olduğuna değinerek, şöyle konuştu: 

"Araştırmalar, yağdan fakir sebze ağırlıklı diyetleri önermekle beraber, günümüz tıbbı, besin değeri zengin, düşük yağ profilli vejetaryen diyet şeklini tavsiye etmektedir. Düşük yağ profilli sebze ağırlıklı beslenmenin kötü kolesterol oranını düşürerek damar içi yağ plakları oluşumunu engellediği, sonuç olarak kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını durdurduğu yönündedir. Son yılların çalışmaları göstermiştir ki besin değeri zengin, düşük yağ profilli vejetaryan diyetleri ile diğer beslenme şeklinden iki kat daha fazla kötü kolesterol kan seviye düşüklüğü sağlanmaktadır." 

"Protein ihtiyacı kırmızı et yerine beyaz etten giderilebiliyor" 

Sebze ağılıklı diyetlerin yüksek besin değerinin özellikle konsantre besin değeri yüksek bitkisel ürünlerden geldiğini ifade eden Küçükarslan, "Fındık, kabak çekirdeği, bezelye, mantar bunların başında. Bu beslenme şekli protein ihtiyacının kırmızı et yerine balık, tavuk, yumurta, yoğurt gibi ürünlerden sağlanmasını istiyor ama ağırlıklı beslenme yine yüksek enerji konsantreli besinler" diye konuştu. 

Prof. Dr. Küçükarslan, bu besinlerle bol sebze meyve ile bezenmiş bitkisel yağlarla yapılmış yemeklerin kalp sağlığını koruduğunu dile getirdi. 

Bu yemeklerin mevcut kan yağı yüksekliklerinde de iyileştirici tarzda etki ettiğini vurgulayan Küçükarslan, şunları kaydetti: 

"Unutmamak gerekir ki doktorunuz gerekli gördüğü zaman önerilen ilaçlar da muhakkak kullanılacak diye ekliyor. Kalp sağlığını korumanın yolu marketlerde alamadığınız, ulaşamadığınız süslü ambalajlarda değil, bakkaldan aldığınız bir kilo domates ve bunun gibi kolay ulaşılabilecek doğal ürünlerde, sigarasız ortamlardadır. Hemen ön bahçemizde yetişen, mis gibi kokan nane, maydanoz gibi ürünler de bunların içerisinde yer almaktadır." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.