0 °C

Hepatit C ile mücadelede yeni gelişme

Fransız bilim adamları, hepatit C ile mücadelede antikorların etkili olabileceğini tespit etti. Araştırmanın sonuçları yeni tedavi yöntemlerine ve aşının geliştirilmesine ışık tutabilir

Hepatit C ile mücadelede yeni gelişme

Hepatit C virüsünün (HCV)  yol açtığı hepatit C hastalığıyla daha etkili mücadeleyi sağlayacak önemli bir gelişme kaydedildi. 

Fransa'daki Strasbourg Üniversitesi ile Virüs ve Karaciğer Hastalıkları Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamlarının araştırması, HCV ile mücadelede antikorların etkili olabileceğini gösterdi. 

Virüs yerine hastalığı tetikleyen "claudin-1" adlı karaciğer proteinine yoğunlaşan bilim adamları, virüsün ilk olarak bu proteinle temasa geçtiğini hatırlattı. 

Bu proteinin virüsün "giriş kapısı" olduğunu vurgulayan bilim adamları, insanlarınkine benzer karaciğere sahip fareler üzerinde proteini test etti.  

"Claudin-1"e karşı monoklonal olarak adlandırılan özel antikorların HCV'nin karaciğer hücrelerine girişini engellediği belirlendi.  

Bilim adamları, bu antikorların, virüsün hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu hücreler arası sinyalleri engelleyerek kronik hepatit C hastalığının tedavisini de sağladığını saptadı. 

"Nature Biotechnology" dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarının, hepatit C aşısının geliştirilmesi ve yeni tedavi yöntemlerine ışık tutacağı belirtildi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.