Sağlıkçı refaketinde oy kullanabilecekler

Evde bakım hizmeti alan vatandaşlar talep ettikleri takdirde hasta nakil araçlarıyla oy kullanma yerlerine getirilip götürülecek, sağlık personeli bu hastalara refakat edecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, evde bakım hizmeti alan ve hareket etmekte zorlanan hastaların da 30 Mart'ta oy kullanabilmesi için önlem aldı.

Evde sağlık hizmetleri koordinasyon merkezleri, oy kullanma saatleri süresince açık tutulacak, talepte bulunanlar hasta nakil araçlarıyla oy kullanma yerlerine getirilip götürülecek, sağlık personeli bu hastalara refakat edecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, evde bakım hizmeti alan hastaların 30 Mart yerel seçimlerinde oy kullanabilmelerine yönelik gerekli önlemlerin alınması için genelge yayımladı.

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde vatandaşların en temel haklarından olan oy kullanma hak ve sorumluluklarını yerine getirilebilmelerinin önem arz ettiğini belirten Tosun, sağlık problemleri nedeniyle evde sağlık hizmetleri alan ve hareket etmekte zorlanan vatandaşların oy kullanmalarının da sağlıklı diğer vatandaşlarla eşdeğer olmaları açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Tosun, bu çerçevede evde sağlık hizmeti sunulan hastaların vatandaşlık görevlerini yerine getirmesini sağlamak için seçim günü önlem alınmasını istedi.

Genelgeye göre, yatağa bağımlı olup evde sağlık hizmeti alan hastaların 30 Mart'ta oy kullanabilmeleri için şu önlemler alınacak:

-Seçim günü evde sağlık hizmetleri koordinasyon merkezleri oy kullanma saatleri süresince açık tutulacak.

-Talepte bulunan hastalar, evde sağlık hizmeti sunan hasta nakil araçlarıyla oy verecekleri merkezlere götürülecek ve oy kullanmalarını müteakiben geri getirilecek.

-Bu süreçte bir sağlık personeli hastalara refakat edecek.

-Konu ihtiyaç sahiplerine duyurulacak.

-Bu önlemlerle ilgili kamu hastaneleri birlikleri genel sekreterlikleri ve halk sağlığı müdürlükleriyle gerekli koordinasyon sağlanacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir