Sahurdan sonra uykuya dikkat

Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Aksu, akşam erken yatarak yeterli uykuyu alıp sahurdan sonra uyumamak daha sağlıklı olduğunu duyurdu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AMASYA -Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, ramazan ayında erken yatıp yeterli uykuyu almanın ve sahurdan sonra uyumamanın daha sağlıklı olduğunu bildirdi. 

Aksu, yaptığı açıklamada, ramazanda yaşanan uyku yetersizliğinin bağışıklık sistemini etkilediğini söyledi. 

Huzurlu bir ramazan ayı geçirmek için iyi beslenmenin yanında uyku düzeninin de çok iyi ayarlanması gerektiğini anlatan Aksu, ramazanın insan metabolizmasını çok etkileyen bir dönem olduğunu vurguladı. 

Oruç tutanların uyku ve beslenme düzenlerine dikkat etmemeleri durumunda kritik sonuçların ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Aksu, şunları kaydetti: 

"Bu olumsuzlukları engellemenin en güzel yolu ramazan süresince uykunun bölünmemesini sağlamak. Akşam erken yatarak yeterli uykuyu alıp sahurdan sonra uyumamak daha sağlıklı. Sahurun ardından dolu mideyle hemen uykuya dalınması metabolizma ve organizmada sıkıntılara yol açar. Böyle bir uykunun organizmaya bir yararı olmaz. Uykuya dalmak çok daha güçtür. Uykumuz tek ve bütün olsun. Uykumuzu alalım ama bunu ikiye bölmeyelim. Gün içinde kendimizi daha iyi hissedebilmemiz için bu gerekli." 

Uyku yoksunluğu sinir ve dikkatsizliğe yol açıyor 

 Yaşanan uyku yoksunluğunun bağışıklık sistemini bozup, belli fonksiyonların işlevini yitirmesine sebep olabileceğini anlatan Aksu, şöyle konuştu: 

"Oruç tutan kişiler, akşama doğru hissedilen yorgunluk, sinirlilik, dikkatsizlik ve unutkanlığın uyku bozukluğu sonucu olduğunu akılda tutup, mümkünse kısa sürelerle vücudunu ve zihnini dinlendirmeye çalışmalıdırlar. Gün içerisinde uygun olursa çok da aşırıya kaçmadan öğlen vakti 1 saatlik uyku olabilir ama bunu da çok önermiyoruz. Bu uyku akşam daha geç yatmanıza da neden olabiliyor." 

Sağlıklı yaşamın her dönemde yeterli ve düzenli uykudan geçtiğini belirten Aksu, ramazanda sağlıklı yaşam için insanın görevlerini yerini getirmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir