'Sapanca Gölü'nden su alınmayacak'

Kocaeli, Sapanca Gölü'nden su alımını durdurdu. Kentin içme suyu kaynağı Yuvacık Barajı'ndaki su miktarının yükselmesi dolayısıyla Sapanca Gölü'nden su çekimine son verildiği bildirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KOCAELİ  - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), kentin içme suyu kaynağı Yuvacık Barajı'ndaki su miktarının yükselmesi dolayısıyla Sapanca Gölü'nden su alımının durdurulduğunu bildirdi. 

İSU Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, iki yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nda yeterli su olmadığı için Sapanca Gölü'nden belirli miktarda su çekildiği anımsatıldı. 

Su ihtiyacını gidermek için alınan tedbirler kapsamında, Kartepe, Başiskele, Körfez ve Gebze ilçelerinde İSU tarafından 86 derin kuyunun devreye alındığı kaydedilen açıklamada, ayrıca, sanayi kuruluşlarının kullanımı ve yeşil alanların sulanması için "geri kazanım suyu" verilmeye başlandığı vurgulandı. 

Bölgede son günlerde etkili olan yağışlar ve yeni yatırımların devreye alınmasıyla Yuvacık Barajı'nda su miktarının 31,2 milyon metreküpe çıktığı belirtilerek, barajdaki su oranının geçen yılın aynı dönemine göre 16 milyon metreküp arttığı ifade edildi. 

Açıklamada, Yuvacık Barajı'nda yeteri kadar su bulunması ve yeni yatırımların devrede olması dolayısıyla Sapanca Gölü'nden su alımının durdurulduğu bildirildi. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir