Akhisar 36 ülkeye zeytin ihracatı yapıyor

Zeytincilik sektörü, 190 bin ton zeytinyağı, 438 bin ton sofralık zeytin rekoltesi beklediği 2014-2015 sezonuna hasat şenlikleriyle başladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR -Zeytincilik sektörü, 190 bin ton zeytinyağı, 438 bin ton sofralık zeytin rekoltesi beklediği 2014-2015 sezonuna hasat şenlikleriyle başladı. 17-19 Ekim 2014 tarihlerinde Aydın Zeytin Hasat Şenliği’nde buluşan Türk zeytincilik sektörünün bu sezon ikinci buluşması Türkiye’nin sofralık zeytin üretim başkenti Akhisar oldu.

Sahip olduğu 13 milyon zeytin ağacı ile Türkiye’de en fazla zeytin ağacı varlığına sahip ilçe konumundaki Akhisar, 2014-2015 sezonunun hasadına coşkulu bir şekilde başladı. Türkiye’nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70’ini, sofralık siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan Akhisar’da, 24-26 Ekim 2014 tarihleri arasında “Akhisar 6. Zeytin Hasat Şenliği” gerçekleştiriliyor.

Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ziraat Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi ve Zeytindostu Derneği işbirliğinde düzenlenen “Akhisar 6. Zeytin Hasat Şenliği” Cuma günü Akhisar Tahir Ün Caddesi’nde kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşüne Manisa Milletvekili Sakine Öz, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz ve binlerce Akhisarlı katıldı. Kortejde Akhisar Belediye Bandosu müzik resitali sundu.

"Zeytinyağı tüketiminde hedef 10 kilogram"

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat yaptığı açıklamada, Zeytin Hasat Şenlikleri ile zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmayı amaçladıklarını belirtti.  Akhisar’da ilk hasat şenliği düzenlenen 2009 yılında Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketiminin 8 kilogram seviyesinde olduğuna dikkati çeken Alhat, “Zeytin Hasat Şenlikleri ve diğer tanıtım çalışmaları sonrasında bugün zeytinyağı tüketimimiz 2 kilogram seviyelerine ulaştı. Hedefimiz kişi başı zeytinyağı tüketimini 10 kilograma çıkarmak” dedi.

Akhisar’da meyve veren 13 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ifade eden Alhat, hedeflerinin 25 milyon zeytin ağacı sayısına ulaşmak olduğunu, üreticinin zeytin üretimini arttırması ve kalitenin yükselmesi için sofralık zeytinde kilogram başına 25 kuruş prim talep ettiklerini sözlerine ekledi.

"Zeytin ihracatından 140 milyon dolar döviz kazandık"

Tarım ürünlerinde, üretici, sanayici, ihracatçının aynı gemide olduğunu belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, Türkiye’nin 2013/14 sezonunda 80 bin ton sofralık zeytin ihracatı karşılığında 140 milyon dolar döviz girdisi elde ettiğini, zeytinyağı ihracatından ise 25 bin ton ihracat karşılığı 110 milyon dolar kazanacağını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin zeytinyağı üreticisine kilogram başına 1.35 Avro prim verdiğini anlatan Renklidağ, “Avrupa Birliği verdiği bu prim sayesinde zeytinyağı tüketimini arttırdı. Zeytinyağı tüketimi artınca kalp ve damar hastalıklarında ciddi gerilemeler yaşandı. Kalp damar hastalıkları sağlık yatırımlarına ayırdıkları kaynakta ciddi düşüş yaşandı. Zeytinyağı üreticisine verdikleri primin çok daha fazlasını sağlık sektöründe kazandılar” açıklamasında bulundu.  

Akhisar 36 ülkeye ihracat yapıyor

250 zeytin işleme tesisi, 36 zeytinyağı sıkım tesisi, 9 zeytinyağı dolum tesisi bulunan Akhisar’dan 36 ülkeye zeytin ve zeytinyağı ihraç ediliyor. Akhisar, 2014-2015 sezonunda 113 bin ton sofralık zeytin rekoltesi bekliyor. Akhisar’ın sofralık zeytin üretim rakamı, Türkiye rekoltesinin yüzde 26’sını oluşturuyor. Akhisar, zeytinyağı üretim rakamı ise 6 bin 782 ton olarak öngörülüyor.  Akhisar’da, Edremit, Trilye ve sadece Manisa yöresine özel Uslu ve Domat isimle zeytin çeşitleri 450 bin dekar alanda yetiştiriliyor. Akhisar’daki tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 56’sı zeytin bahçelerinden oluşuyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir