Belek’te G-20 Liderler Zirvesi için olağanüstü hazırlık

G-20 Liderler Zirvesi'ne 15-16 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacak Antalya'nın ünlü oteller bölgesi Belek’te organizasyon için olağanüstü bir çalışma başlatılmış durumda

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HANDAN SEMA CEYLAN 

G-20 Liderler Zirvesi'ne 15-16 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacak Antalya'nın ünlü oteller bölgesi Belek’te organizasyon için olağanüstü bir çalışma başlatılmış durumda. Zirve için 'G-20 Liderler Zirvesi Güvenlik Tedbirleri Operasyon Merkezi' oluşturuldu. 15 Temmuz itibariyle Belek bölgesi polisin sorumluluk alanına geçti. Bu ay içinde faaliyete geçecek operasyon merkezi için yapılan çalışmalara Antalya Valisi Muammer Türker başkanlık ederken, G20 Liderler Zirvesi Lojistik Görev Gücü Başkanı Büyükelçi Hasan Sevilir Aşan da hızla gerekli tedbirlerin alınmasını sağlıyor. 

Bu yıl G-20'nin dönem başkanlığını üstlenen Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek zirvenin ana toplantısının hangi otelde gerçekleştirileceği sır gibi saklanırken, Belek’teki 20 otelin organizasyonda görev alacağı belirtiliyor. Bu kapsamda 20 otelin tüm personeli güvenlik soruşturulmasından geçirildi. Öte yandan Belek’in tamamen dış dünyaya kapatılmayacağı ancak yol güvenlikleri ve denetimlerinin artacağı da gelen bilgiler arasında. Diğer yandan ekiplerin sadece konaklayacakları oteller değil, gezilecek yerlerden altyapıya kadar pek çok alanda çalışmalar başlatılmış durumda. Bu kapsamda bölgedeki arıtma sistemi yenilenirken, yol iyileştirme ve çevre düzeni çalışmaları da devam ediyor. 

Obama uçak gemisinde geceleyecek iddiası 
Bu arada zirveye katılacak isimlerden ABD Başkanı Barack Obama’nın bir otel tercihi yapmayacağı ve uçak gemisinde kalacağı da iddialar arasında. Başkan Obama dışında toplantıya katılması öngörüler liderler ise Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernández de Kirchner, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff , Kanada Başbakan Stephen Harper, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Hindistan Başbakan Narendra Modi, Endonezya Başkan Joko Widodo, İtalya Başbakan Matteo Renzi, Japonya Başbakan Shinzō Abe, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker. 

Ayrıca toplantıya Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ve Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe de davetli. İkili sözleşmelerle oteller kapatılıyor Konuyla ilgili konuşan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı (AKTOB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, “Liderlerin kalacakları oteller için ikili anlaşmalar yapılıyor. Örneğin 400 odalı bir otelde kendi ekiplerinden başka misafir istemeyen katılımcılar için gerekli sözleşmeler yapılmaya başlandı. Biz bu toplantının Antalya’da yapılacak olmasından dolayı çok mutluyuz. Yılda 12 milyon turist ağırlayan Antalya’nın uluslararası camia da bir ismi var. Ancak bu toplantı üst düzeyde bir referans olacak” diye konuştu. 

Antalya'dan önce organizasyona Avustralya'nın Brisbane kenti ev sahipliği yaparken Türkiye'nin ardından zirve Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenecek. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ile Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan zirve dünya ekonomisinin yüzde 90’ını, dünya ticaretinin yüzde 80’ini ve dünya nüfusunun yüzde 66’sını temsil ediyor.

İş dünyası Babacan’ı istiyor, Çavuşoğlu’nun durumu ise soru işareti
Haziran seçimlerinin ardından henüz bir hükümet kurulamaması G-20 toplantıları konusunda soru işaretleri doğurdu. İş dünyası olası bir hükümet kurulması veya yeniden seçim durumunda bile çalışmaları mevcut Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yürütmesini istiyor. Bu arada aynı zamanda Antalya milletvekili olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belek’teki durumla yakından ilgilenmesine rağmen üç dönem kuralına takılıp yeniden milletvekili olmamıştı.

Etiketler