Giresun'da palamudun fiyatı 2,5 liraya düştü

Palamuttaki bolluğun balıkçılar kadar ucuz balık yeme fırsatı yakalayan vatandaşın da yüzünü güldürdü.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Giresun Merkez Üçkayalar Balıkçı Kooperatifi Başkanı Hasan Kara, Giresun'da palamut balığının tezgahlardaki fiyatının 2,5 liraya kadar düştüğünü söyledi.

Kara, Karadeniz'de son yılların en bol palamut avı sezonun yaşandığını, bunun da balığın satış fiyatına olumlu yansıdığını belirtti.

Giresun'da palamudun fiyatının bugünlerde 2,5 liraya kadar gerilediğini ifade eden Kara,"Karadeniz'de son yılların en bol palamut sezonu yaşanıyor. Tekneler bu sezon Karadeniz'de milyonlarca palamut avlamış durumda. Balıktaki bolluk fiyata da olumlu yansıdı. Giresun'da palamudun tane fiyatı 2,5 liraya kadar düşmüş durumda." diye konuştu.

Kara, palamuttaki bolluğun balıkçılar kadar ucuz balık yeme fırsatı yakalayan vatandaşın da yüzünü güldürdüğünü dile getirerek, "Havalar istediğimiz gibi giderse daha uzun bir süre palamut balığı avı sürecektir. Bu da Karadeniz insanının ucuz balık yemeye devam edeceği anlamına geliyor." dedi.

Balıkçıları sevindiren, yüzünü güldüren palamudun aksine hamsinin ise kendilerini üzdüğünü belirten Kara, sezonun başlamasına rağmen hamside henüz avın istenilen düzeyde gerçekleşmediğini kaydetti.

Kara, mevcut işaretlerin palamutta yaşanan bolluğun hamside yaşanamayacağını gösterdiğine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sezona palamut ile iyi başlayan balıkçımız hamside de bol ve bereketli av dönemi geçirmeyi umuyordu. 1 Eylül'de açılan sezonda evet palamut balıkçımızın yüzünü güldürdü. Karadeniz adeta palamut kaynıyor. Hamsi için ise aynı şeyi söylemek mümkün değil. Şuandaki yaşanan süreç bize hamsi için umut vermiyor. Tüm işaretler ve gözlemlerimiz hamsi için beslenen ümitlerinin boşa çıkacağı yönünde."

Etiketler