İstanbul'daki plajlar sezona hazır

Kentte 69 yüzme alanındaki deniz suyunun, "iyi", 11'inin ise "yeterli kalitede" olduğu tespit edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün son analizlerine göre, kentteki 69 yüzme alanındaki deniz suyunun "iyi", 11'inin ise "yeterli" kalitede olduğu tespit edildi.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri, kentte plaj alanı olarak belirlenen 80 noktada, 15 Mayıs'tan itibaren denetimlerine başladı. Ekiplerin 15 günde bir yaptığı son analize göre, İstanbul'daki 69 yüzme alanının "iyi kalite", 11 yüzme alanının ise "yeterli kalite"de deniz suyuna sahip olduğu belirlendi. "Kötü kalite"de suya ise rastlanmadı.  

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan sağlığı ve çevreyi koruma adına 15 günde bir deniz suyu analizleri yaptıklarını belirtti.  

Çalışmaları, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü gibi paydaş kuruluşlarla yaptıklarını aktaran Özyurt, yalnızca deniz suyu açısından değil, yüzme alanlarını güvenlik ve sosyal hizmetler gibi konularda da denetlediklerini aktardı.  

Çalışmaların yıllık olarak planlandığını, 15 Eylül'e kadar belirlenen 80 yüzme alanında ve 27 kirlilik izleme noktasında 963 numune alacaklarını ifade eden Özyurt, şöyle konuştu:

"İlimizde 80 yüzme alanı belirlenmiştir. Yapılan analizlere göre kötü kalitede suya rastlanılmamıştır. Bütün yüzme alanları halkımızın güvenle gireceği şekilde sezona hazırdır. Sayın halkımızı şu konularda da uyarmak istiyoruz. Yüzme dönemlerinde üzücü hadiseler de olabiliyor. Özellikle yüzme alanı olarak belirlenmeyen yerlerde boğulmalar yaşanabiliyor. Bu nedenle yüzme alanı olarak belirlenmemiş yerlerde denize girilmemesini rica ediyoruz."

Özyurt, 15 günde bir yapılacak denetimlerde kötü kalitede suyla ya da güvenliği tehdit edecek herhangi bir durumla karşılaşılması halinde o plajı kapatabileceklerini de sözlerine ekledi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir