Kemalpaşa OSB’de 60 milyon dolarlık yatırımın önü açıldı

İmar planlarının onaylandığı Kemalpaşa OSB’de 1 yıldır sırada bekleyen 60 milyon dolarlık yatırımın hayata geçmesi bekleniyor. Yeni yatırımlar ile sanayi tesisi sayısının 470’ten 950’ye, çalışan sayısının ise 22 binden 50 bine ulaşması hedefleniyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AHMET USMAN - İZMİR 

İmar planlarıyla ilgili açılan davalar nedeniyle, yaklaşık bir yıldır yatırımcılara yapı ruhsatı veremediği için yeni tesislerin kurulamadığı Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ne (KOSBİ) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay geldi. İmar planları onaylanan KOSBİ’de bekleyen 60 milyon dolarlık yatırımın önü açıldı. Yönetmelikte yapılan değişiklikler ile yeni imar planında sanayi parselleri için yapılaşma hakkı yüzde 70’e çıkarılırken, KOSBİ bölgede yeni parselasyon çalışmaları ile 470 olan sanayi tesisi sayısı da 950’ye yükselecek. Halen 22 bin kişinin çalıştığı bölgede yeni tesislerin kurulması ile birlikte çalışan sayısı 50 bine ulaşacak. KOSBİ, 1/1000, 1/5000 ve 1/25000’lik İmar planlarını bakanlıktan onaylatırken, bundan sonra artık yatırım için sırada bekleyen firmalara yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgelerini düzenleyerek vermeye başladı. 

KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, planların onaylanmasıyla birlikte sırada bekleyen yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırımın bir bir hayata geçirilmeye başlayacağını söyledi. Tüm bölgenin imar planlarının sorunsuz hale geldiğini aktaran Porsuk, parselasyon planlarının onaylanmasıyla birlikte toplamda 950 firmaya ev sahipliği yapacaklarını ve 50 bin kişiye istihdam sağlanacağını bildirdi. 

Yaşanan sorun nedeniyle birçok işletmenin ne yeni bina yapabildiğini, ne de mevcut binalarında tadilatını gerçekleştirebildiğini ifade eden Porsuk, “İmarla ilgili çalışmalar yeniden aktif hale gelmiş oldu. Bundan sonraki hedefimiz parselasyon planları. Parselasyon çalışmaları bittikten sonra, hızlıca bölgenin altyapısını tamamlayacağız. İmar planlarımızın onaylanmasıyla birlikte mevcut onlarca üyemiz hızla yeni bina inşaatı yatırımlarına başlayacak” dedi. 

Marmara’dan da yeni yatırımlar yapılmaya başlanacak
Kemalpaşa OSB’nin önünde artık hiçbir engel kalmadığını ve birçok sanayi kuruluşunun dikkatini çekmeye başladıklarını ifade eden Kamil Porsuk, “Yatırımlarını büyütmek isteyen KOBİ düzeyinde çalışan firmaların pek çoğunun bölgemizde arsaları vardı. Bu arsaların parselasyon işleminden sonra sanayi parseli vasfı kazanmasıyla birlikte yatırımlarına başlamaları söz konusu olacaktır. Ayrıca, bölgemizin sınırlarından geçen İstanbul- İzmir otoyolu projesi sayesinde Anadolu’nun pek çok yerinden ve Marmara’dan da bölgemize yatırımlar yapılmaya başlanacaktır ” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir