Türkiye Kart Konya’da kullanılmaya başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat binasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in katılıyla Konya’da pilot uygulaması başarı ile tamamlanan Türkiye Kart Projesiyle ilgili basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yıldız DOĞRUER YEMİŞ

Toplantıda konuşan PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, “Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Türkiye Kart'a destek verdiğini söyledi. Konya'nın sisteme hızlı bir şekilde entegre olduğunu ifade eden Gülten, "PTT ailesi olarak Türkiye Kart projesinin uygulayıcısıyız.

Teknolojik gelişim noktasında 4 yıldır devam eden bir süreç var" dedi. Toplu ulaşımda her kentin ayrı ayrı uygulamaları olduğunu hatırlatan Gülten, teknolojik ücret toplama sistemi kullanan şehirlerin birbirine uyum sağlayamadığını belirtti. Şehir değiştiren vatandaşların gittikleri şehir için ayrı bir toplu ulaşım kartı alması gerektiğini ifade eden Gülten, şunları kaydetti: "Şunu gururla söyleyebiliriz, dünyada toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem.

Bu bir takaslaşma, temassızlaşma merkezi. Yani bir Konyalı İstanbul'a gittiğinde Yeni Havalimanı Hattı'na bindiğinde buradan aldığı Türkiye Kart özellikli kartla İstanbul Havalimanı Hattı'nda işlemini yapabilecek. Aynı şekilde İstanbul'daki Türkiye Kart sahibi bir vatandaşımız da Konya'ya geldiğinde toplu ulaşımdan, gerekli indirimlerinden, aktarmalarından, birçok şeyden faydalanabilecek."

"Konya Kart'larla ilgili bir değişim gerekmiyor"

 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da özellikle iç turizmin hareketlendiği dönemlerde insanlar için en önemli problemlerden birinin toplu ulaşım kullanırken oluşan yeni kart alma konusu olduğunu belirtti. Altay, Türkiye Kart'ın tüm Türkiye'de toplu ulaşımda kullanılabileceğini ifade ederek "Her şehrin kendi altyapısı, sistemi var ama önemli olan bir yerden başlamaktı. Yerelde kullandığımız Konya Kart'larla ilgili herhangi bir değişim gerekmiyor ama temin ettiğiniz Türkiye Kart sizi bugün Konya'da ama ileride 81 ilde tüm toplu ulaşıma tek kartla kullanma imkanına kavuşturmuş olacak" ifadelerini kullandı.