Geçen yılın yıldızı olan Öztürk İnşaat bu sene niye listede yok?

Geçen yıl ENR 250 listesine 18'inci sıradan giren Öztürk İnşaat, bu yıl 'kuşku uyandıran' yapısı nedeniyle listede yer almadı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KERİM ÜLKER

İSTANBUL - ENR 250 listesinde bu yıl şaşkınlık yaratan bir gelişme yaşandı. Daha önceki yıllarda listede yer almamasına karşın, 2015 çalışmasına dünya devlerini geride bırakarak 18’inci sırada yer alan kendi internet sitesine göre merkezi Esenler olan Öztürk İnşaat şirketi bu yıl ENR 250 listesinde yer almadı. Ancak bu durum ENR ve Türkiye arasında uzun süredir devam eden bir tartışma. Merkezi New York’ta bulunan ENR, bu yıl Türkiye ile yoğun temasa geçerek Türk şirketi Öztürk İnşaat’ın kafa karıştıran bir yapıda olduğunu belirterek, listeye almayacağını Mart 2016’da gayriresmi olarak açıklamıştı. Öztürk İnşaat’ın listeye girmemesinin öyküsü ise Zambia’da başladı. Ülkede bir takım projeler üstlenen Öztürk İnşaat için Zambia İstihbarat ve Güvenlik Örgütü (ZSIS) Genel Direktörü Samuel Nkhoma, Türk şirketinin gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu, hükümeti zor duruma sokabileceğini yerel yönetime bir raporla belirtti. Zambia gazetelerinde de yer alan haberde şirketin Zambia’da yapılacak çocuk evi, hastane, demiryolunu kapsayan komple bir proje yapılacağı kaydedildi.

DEİK ve TMB: Üyemiz değil

ZSIS şefi Nkohama, ardından Türkiye ile temasa geçti. DEİK ile şirket hakkında bilgi alışverişi istendi. DEİK’ten verilen yanıtta ise Öztürk İnşaat’ın kendileriyle ortak bir çalışması olmadığı kaydedildi. Gözler bu kez Türkiye Müteahhitler Birliği’ne (TMB) çevrildi. TMB’den verilen yanıtta ise Öztürk İnşaat’ın kendilerine üye olmadığı belirtildi. Sektörün önde gelen bir isminden edindiğimiz bilgide ise yurtdışında iş üstlenen Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi olanların hem TMB hem de Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Müteahhitlik Dairesi’ne, üye olmayanların ise sadece Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Müteahhitlik Dairesi’ne üstlendikleri projelerle ilgili düzenli bilgi verdikleri bilindiği bilgisini aldık. Ancak; Öztürk İnşaat’ın TMB üyesi olmadığını öğrendik. Ayrıca ENR listesine girmiş firmalardan yalnızca Öztürk’ün, Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Müteahhitlik Dairesi’ne bugüne kadar herhangi bir beyanda bulunmamış olduğu bilgisini aldık. Ayrıca edinilen bilgiye göre; konuya ilişkin New York Ticaret Ataşeliği, merkezi New York’ta bulunan ENR ile iletişime geçti ve firmanın durumundan söz edildi. Bunun üzerine ENR, firmayla iletişime geçti ve “TC Ekonomi Bakanlığı, üstlendiğinizi belirttiğiniz projeleri doğrulamıyor” diyerek ek bilgi talep etti. Firma da cevaben, “Biz Afrika merkezli bir firmayız” gibi, geçerliliği tartışılır bir bilgi yanıtını verdi. Sektörden edindiğimiz bilgiye göre de ENR, bu nedenle geçen yılın 18’incisi olan Öztürk İnşaat’ı listeye almama kararı aldı.