Doğal gazda esneklik talebi

Bazı uzun vadeli doğal gaz ithalat kontratları 2021'de sona erecek olan Türkiye, tedarikçilerden fiyat esnekliği istedi. Öte yandan ABD'den doğal gaz ithalatının artırılması planlanıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Enerji Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, doğal gazda tamamen yurt dışına bağımlı olan Türkiye'nin her yıl satın aldığı 15-16 milyar metreküp hacimdeki doğal gazın uzun vadeli alım kontratının 2021'de dolduğunu ve Türkiye'nin tedarikçi ülkelerden fiyat başta olmak üzere kontratlarda daha esnek olmasını istediğini belirtti.

Bayraktar, Atlantik Konseyi doğal gaz piyasası panelinde yaptığı konuşmada son yıllarda artan doğal gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) arzına dikkat çekerek tedarikçilere esneklik çağrısında bulundu.

Bayraktar, "Beklentilerimiz neler, özellikle bollaşan LNG sonucu beklentilerimiz içinde esneklik yer alıyor. Daha esnek kontrat şartları, esnek süreler ve esnek fiyatlama gerekiyor. Artık fiyata çok duyarlı bir piyasa var. Tedarikçilerin bu duyarlılığa adapte olmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin yıllık 50 milyar metreküpe kadar yükselen doğal gaz ithalatında LNG'nin önemli bir yer tuttuğunu belirten Bayraktar, ABD ile Türkiye liderlerinin iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırma arzularına atıfta bulunarak ticaret hacminin artırılması için ABD'den LNG ithalatının artabileceğini söyledi.

Bayraktar, "LNG ticaretinde ABD net ihracatçı konumuna geçti. Bunun çok daha artabileceğini düşünüyoruz… İkili ticaret hacmini artıracaksak, doğal gazın bunun önemli bir parçası olacağını düşünüyorum. Doğal gazın esnek şekilde Türkiye'ye gelmesi gerekiyor" diye konuştu.