MİT tırları davasında tahliye talebine ret

Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcının avukatları "delil durumunda değişiklik" olduğunu ileri sürerek tahliye isteminde bulundu. Anca mahkeme savcılarının tutukluğuna devam kararı verdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcının avukatları, "delil durumunda değişiklik olduğunu" ileri sürerek tahliye isteminde bulundu.

Talepleri reddeden mahkeme, dört savcının da tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Alınan bilgiye göre, Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca'nın avukatları "delil durumunda değişiklik olduğu" iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesine tahliye başvurusu yaptı.

Başvuruyu inceleyen mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Oy çokluğuyla alınan karara mahkeme üyelerinden birinin muhalefet şerhi koyduğu öğrenildi. 

Bağrıyanık, Şişman, Takçı ve Karaca ile eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, 8 Mayıs'ta Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesince "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir