20 °C

Türkiye'den Libya'ya düzenli Ro-Ro servisi

Meltem Gemi Acenteliği, İtalya – Türkiye – Mısır – Libya arasında düzenli Ro-Ro servis hattı başlattı.

Türkiye'den Libya'ya düzenli Ro-Ro servisi

Derya EĞRİCAN GÜLEÇ

MERSİN  - İtalyan Armatörlük şirketi Med Cross Line'ın Türkiye genel acentesi olarak hizmet veren Meltem Gemi Acenteliği, İtalya – Türkiye – Mısır – Libya arasında düzenli Ro-Ro servis hattı başlattı.
 
Birka Express isimli gemilerinin Venedik, Koper, İzmir, Mersin, Alexandria, Bingazi, Misurata ve Tripoli rotasyonu ile ilk Türkiye uğrağını gerçekleştirdiğini kaydeden Meltem Gemi Acenteliği Genel Müdürü Nuriye Elmas Saban, "Derince, Gemlik ve İstanbul limanlarından Libya'ya yoğun talep sebebiyle, armatörümüz kısa sürede bu limanlara da uğramayı hedefliyor" dedi.

Denizcilik sektöründe hizmet vermek adına bu yıl faaliyete başladıklarını ve kısa süre sonra da Venedik merkezli İtalyan Armatör Med Cross Line'ın Türkiye genel acentesi olarak atandıklarını bildiren Saban, merkezlerinin Mersin olduğunu, İzmir ve İstanbul'da ise Catoni Deniz İşleri'nin 'sub agent' olarak atadıklarını söyledi.

"Meltem Gemi Acenteliği ve Catoni Deniz İşleri ile birlikte müşterilerimize Med Cross Line ile Mersin, İzmir ve Marmara Bölgesi'nde hizmet vermeye başladık" diyen Saban, Ro-Ro cargo, proje kargo, iş makineleri ve konteyner taşımacılığı üzerine faaliyet gösterdiklerini anlattı. Servislerinin İtalya/Adriatik, Türkiye, Mısır ve Libya limanlarını kapsadığına dikkat çeken Nuriye Elmas Saban, "Özellikle Türkiye'den Libya limanlarına düzenli ve direkt giden tek Ro-Ro Liner servis olması özelliği ile sektörde fark yaratıyoruz" diye konuştu.
 
'Yeni hat ekonomiye katkı sağlayacak'

Yeni hattın Türkiye ve Libya ticaretinin artması, denizcilik sektörünün gelişmesi adına büyük önem taşıdığına dikkat çeken Nuriye Elmas Saban, "Libya'da yaptığımız çalışmalar, Libya'nın yeniden yapılanmasında Türk firmalarının ilk sırada yer alarak, ticaret hacminin en yüksek ülke olacağını gösterdi. Özellikle inşaat malzemeleri, iş makineleri, elektrik malzemeleri ve gıda ihracatının giderek arttığı bir dönemde ülke ekonomisine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.
 
"Hedefte Cezayir limanları var"
 
Özellikle Türkiye ve Libya ticaretindeki artan ve artmaya devam eden iş hacmi düşünüldüğünde, Med Cross Line'ın çok yönlü, düzenli ve direkt servisinin, müşterilerce daha çok tercih edileceğini kaydeden Nuriye Elmas Saban şu bilgileri verdi:

"Servisimizdeki gemilerin Ro-Ro tipi gemiler olması dolayısıyla Libya limanlarında yanaşma önceliği bulunmaktadır. Libya limanlarında yaşanan sıkışıklık ve beklemelerden etkilenmeden müşterilerimizin yüklerini en kısa zamanda teslim etmemiz, müşteri memnuniyetini arttıracaktır." Armatörleri Med Cross Line ile hizmetlerini günden güne arttırmayı hedeflediklerini vurgulayan Saban, gemileri Birka Express dışında yeni bir gemi ile Cezayir limanlarını da servislerine en kısa sürede dâhil etmeyi planladıklarını açıkladı.

Armatörleri Med Cross Line'ın Türkiye pazarına yeni girdiğini hatırlatan Saban, Türkiye pazarındaki gelişmelere bağlı olarak servis ağının yeni gemiler ve yeni destinasyonlar eklenerek büyütme hedefleri olduğunu anlattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap