10 °C

U-NET uygulaması iç gümrüklere taşınıyor

Uluslararası Taşımacılık Belgelerinin Kontrolü (U-NET) işlemlerinin iç gümrüklere taşınması uygulaması 23 Haziran'da başlatılacak

U-NET uygulaması iç gümrüklere taşınıyor

ANKARA - Sınır kapılarındaki bekleme ve sıraların azaltılmasını amaçlayan Uluslararası Taşımacılık Belgelerinin Kontrolü (U-NET) işlemlerinin iç gümrüklere taşınması uygulaması 23 Haziran'da başlatılacak.  

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Bakanlığın, ticaret erbabının işlemlerini kolaylaştırmaya devam ettiğini belirtti. 

Sınır kapılarındaki bekleme ve sıraların azaltılması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında protokol imzalandığını anımsatan Yazıcı, söz konusu protokol uyarınca devreye alınacak yeni uygulamayla sınır kapılarındaki gümrük işlemlerinin çok daha hızlı yapılabileceğini ve beklemelerin oldukça azalacağını ifade etti. 

Yazıcı, yeni uygulama kapsamında, daha önce sınır kapılarında yapılan U-NET kayıt ve kontrollerinin artık iç gümrüklerde yapılacağını, işlemlerin daha hızlı ve verimli yürütüleceğini bildirdi. 

İhracat beyannameleri daha erken kapanacak 

Yeni uygulama sayesinde ihracat beyannamelerinin kapanmasındaki teknik sıkıntıların da giderilmiş olacağını belirten Yazıcı, şunları kaydetti: 

"Daha önce ortak transit (NCTS) kapsamında taşıması yapılan bir ihracat eşyasının beyannamesi, eşyanın alıcı ülkeye ulaşmasıyla kapatılıyorken, yeni uygulamada ülkemizi terk eder etmez ihracat beyannamesinin işlemleri tamamlanmış olacak ve beyanname kapatılacak. Böylece ihracatçımız da vergi iadesi, taahhüt kapatma gibi işlemlerini daha kısa sürede tamamlama fırsatına kavuşacak." 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının sistemlerinde teknik problemin olması durumunda, daha önce 90 dakika olan sınır kapılarında bekleme süresinin, yeni uygulamayla 15 dakikaya indirileceğini açıklayan Yazıcı, 15 dakikayı geçen sistem kaynaklı kesintiler olması durumunda ise kesintinin giderilmesi beklenmeden sınırdan geçişlerin yapılacağını ifade etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.