6 °C

'Otomotiv ihracatı 10 milyar dolardan döndü'

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatının 10 milyar dolardan döndüğünü bildirdi

'Otomotiv ihracatı 10 milyar dolardan döndü'

BURSA (DÜNYA) -  Otomotiv ihracatında euro/dolar paritesinden kaynaklanan kayıplar son 5 ayda toplamda 1 milyar 350 milyon doları buldu. Kayıp olmaması halinde yılın 5 aylık döneminde ihracat 10 milyar dolara dayanacaktı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, “Paritenin yanı sıra üretimde yaşanan duraklama da binek otomobiller ile eşya taşımaya mahsus ticari araçların ihracatının azalmasında etkili oldu” dedi.

Otomotiv endüstrisi ihracatı mayıs ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 azalsa da sektörel olarak bu alanda yüzde 14 dış satış payı ile liderliği bırakmadı. Mayıs ayında euro/dolar paritesi kaynaklı ve üretimde duraklamalar nedeniyle gerileyen ihracat 1 milyar 482 milyon dolar olarak gerçekleşti. OİB, Türkiye otomotiv endüstrisinin mayıs ayı ihracat verilerini açıkladı. Otomotiv endüstrisi buna göre mayısta ihracatta parite kaynaklı olarak 236 milyon dolarlık kayıp yaşadı. Bu dönemde yalnızca otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında aynı başarı sağlanamadı. Yılın ilk 5 aylık döneminde de otomotiv endüstrisi ihracatında yine parite kaynaklı yüzde 12 kayıpla 8 milyar 521 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Önemli pazarların birçoğunda ihracatta azalma devam ederken, Birleşik Devletler’e yönelik süren yükseliş geçtiğimiz ayda istikrarını korudu. 

‘Doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini görüyoruz’

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat verilerini değerlendirirken, küresel anlamda devam eden doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini gördüklerini yineledi. Sabuncu, “Ocak-Mayıs döneminde parite kaynaklı kayıp toplamımız 1 milyar 350 milyon doları buldu. Dış kaynaklı kayıplar olmasıydı bugün endüstrimizin toplam ihracatı 10 milyar dolar seviyesinde olacaktı. Bu da bizim hedeflerimizi yakalayacaktı. Ancak yine de endüstrimiz paritedeki olumsuzluklara rağmen adet bazında ihracatından ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz” dedi. 
 
Üretime verilen ara binek oto ve ticari araçları vurdu

Sabuncu, otomotiv endüstrisinde mayıs ayında beklenmedik gelişmelerle üretime ara verildiğini hatırlatarak “Mayıs ayında ihracatta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 47, binek otomobillerde de yüzde 34’ü bulan kayıpların yaşanmasında bazı ana ve yan sanayi firmalarımızda üretim durmalarının da etkili olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.  

Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı artıyor

Otomotiv endüstrisi ihracatında yan sanayi mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 azalışla 692 milyon dolar ihracata imza attı. Bunu yüzde 34 kayıp ve 444 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 47 gerileme ve 219 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Geçtiğimiz ay artış gösteren otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 9 yükseliş ve 101 milyon dolarlık ihracatla öne çıktı. Diğer başlığı altında da yüzde 20 azalışla 25 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. 

Binek otomobillerde en büyük pazar konumunda bulunan Birleşik Krallığa yönelik ihracat yüzde 63, Birleşik Devletlere yüzde 100, yan sanayide de İran’a yüzde 22 seviyesindeki yüksek oranlı artışların da kayıpların önüne geçemediği gözlerden kaçmadı. 

Yılın ilk 5 aylık döneminde de yan sanayide yüzde 15 kayıpla 3 milyar 520 milyon, binek otomobillerde yüzde 11 azalışla 2 milyar 862 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 13 gerilemeyle bir milyar 549 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 13 artışla 470 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Diğer başlığı altında da yüzde 16 gerilemeyle 120 milyon dolar ihracat gerçekleşti. 
 
Birleşik Devletler’de artış sürüyor

Mayıs ayı ihracat verilerinde ülke bazlı olarak da en fazla ihracat yüzde 23 azalmasına rağmen 272 milyon dolarla Almanya’ya yapıldı. Bunu yüzde 17 gerileme ve 180 milyon dolarla Birleşik Krallık, yüzde 24 kayıp ve 124 milyon dolarla Fransa izledi. Birleşik Devletler’e yüzde 47 yükselişle 47 milyon, İran’a ise yüzde 20 artışla  20 milyon dolarlık dış satış gerçekleşmesi dikkat çekti. Ocak-mayıs döneminde de Almanya’ya yüzde 13 gerilemeyle bir milyar 390 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 12 artışla bir milyar 137 milyon, Fransa’ya da yüzde 14 azalışla 817 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Birleşik Devletler’e yüzde 64 oranında artışla 261 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap