En düşük bakım maliyeti Türkiye'de

Türkiye aylık araç sahipliği maliyetleri endeksinde 24 ülke içinde bakım masraflarında en ucuz ülke olurken, benzin maliyetinde 4. sırada yer aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye, yakıt, bakım ve sigorta giderlerinin hesaba katılarak yapıldığı otomobil maliyeti endeksine göre, aylık otomobil maliyetinde en ekonomik ülkeler arasında yer aldı.    

Küresel araç filosu yöneticisi LeasePlan'in 2016 CarCost Endeksi açıklandı. Çalışmanın 2016 sonuçlarına göre en yüksek otomobil sahipliği maliyeti, benzinli otomobillerin aylık 708 euroluk ortalaması ile Norveç oldu. Dizel otomobilde ise aylık 695 euro ile Hollanda Avrupa'da ilk sırada yer aldı. 

Aylık 364 euro'luk ortalama benzinli otomobil sahipliği maliyeti ile en ucuz ülke Macaristan oldu. Macaristan aynı zamanda 369 euro ile aylık dizel otomobil sahipliği maliyetinde de en ucuz ülke ünvanını aldı.

Türkiye aylık maliyetlerde 19. sırada

Türkiye aylık araç sahipliği maliyeti sıralamasında 24 ülke içinde 19. sırada yer alarak, küçük-kompakt sınıf otomobil sahipliği aylık maliyetinde en ekonomik ülkelerden biri oldu.

Türkiye'de benzinli otomobil kullanmanın aylık maliyeti 448 euro,  dizel otomobil kullanım maliyeti ise 418 euro olarak açıklandı.    

En pahalı benzin İtalya'da

Yakıt maliyeti endeksi bölümünde Türkiye yine 24 ülke içinde İtalya, Yunanistan ve Portekiz'in ardından 4. sırada yer aldı.

Araştırma kapsamında, yıllık 20 bin kilometre temel alındığında, Avrupa'da benzinli araçlarda ortalama yakıt gideri ayda 100 euro olarak ortaya çıkarken, dizel araçlarda ise 67 euroluk bir ortalama elde edildi.    

İtalya, benzinli araçlarda, yüksek vergi oranlarına bağlı olarak, aylık 136 euro tutarındaki yakıt maliyetleriyle liderliği elinde tutarken, ayda 54 euro ile Rusya en ucuz yakıt maliyetli ülkelerden biri oldu. Dizel yakıt maliyetinde ise en ucuz ülke ayda 49 euro ile Polonya oldu.    

En düşük bakım maliyeti Türkiye'de

Türkiye, ayda 28 euroluk en düşük bakım ve onarım maliyetine sahip ülke olurken, en pahalı ülke ise 85 euro ile İsveç oldu.    

En ucuz sigorta Çekya'da

İsviçre, hem benzinli hem de dizel araçlar için ayda 117 euro ile Avrupa'daki en yüksek sigorta maliyetlerine sahip ülke olarak dikkat çekerken, Çekya 37 euro ile benzinli araç sigortasında en ucuz ülke olarak ön plana çıktı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir