15 °C

İkinci elde dizel kazandırdı

ikinciyeni.com'un gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2017'nin ilk çeyreğinde dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama yüzde 12 daha yüksek performans gösterdi.

İkinci elde dizel kazandırdı

Çelik Motor bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve dijital iş modeliyle yeni bir tüketici deneyimi sunan ikinciyeni.com, ikinci el otomobil fiyatlarının son dönem seyrini araştırdı.

İkinciyeni.com’un kendi sistemi üzerinden gerçekleştirdiği yılın ilk çeyreğini kapsayan araştırmaya göre ikinci el araç fiyatları 2016’nın ilk çeyreğine göre yüzde 5.3 artış gösterdi. Aynı dönemde dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama yüzde 12 daha yüksek fiyattan alıcı buldu.

Dizelde kilometreye dikkat

İkinciyeni.com Marka Direktörü Emre Ayyıldız dizel otomobil almaya karar verirken kilometre kullanımına dikkat edilmesinin öneminden bahsetti. Otomobil kullanımında kilometre ile paralel olarak dizel yakıtın fayda sağlayacağını söyleyen Ayyıldız, düşük kilometreli kullanımlarda ise ilk satın alma bedeli ve bakım maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle, dizel yerine benzinli otomobillerin daha mantıklı bir tercih olacağını vurguladı.

Birinci çeyrekte fark gösteren bir diğer konu olarak otomatik vitesli araçların, düz vitesli araçlara göre ortalama yüzde 10 daha yüksek fiyattan alıcı bulması da Türk sürücülerinin sürüş konforuna verdiği önemin açık bir göstergesi oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.